1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed, Uçak ve Scudlarla Saldırıyor: 152 Ölü
Esed, Uçak ve Scudlarla Saldırıyor: 152 Ölü

Esed, Uçak ve Scudlarla Saldırıyor: 152 Ölü

Suriye'de Esed güçlerinin çeşitli kentlere ağır silahlarla saldırması sonucu 152 kişi hayatını kaybetti.

A+A-

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Esed güçlerinin başkent Şam'ın banliyölerine düzenlediği saldırılarda 39, Dera'da 27, Halep'te 20, Hama'da 14, Deyru'z Zor'da 13, Humus ve Rakka'da 12'şer, Lazkiye'de 8, İdlib'te 6 ve Haseke kentinde bir olmak üzere ülke genelinde 152 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), direnişçilerin Rakka ili ve Selimiye ilçesi arasında bulunan Sufyan petrol sahasının denetimini ele geçirdiğini aktardı.

Sufyan petrol sahasında Esed güçleri ile direnişçiler arasında şiddetli çatışmalar yaşandığını, iki tarafın da ağır kayıplar verdiğini vurgulayan SRGC, rejimin Lazkiye'de Cebel El Türkman ile Cebel El Ekrad bölgelerine roketlerle saldırdığını ve bölgedeki köylere hava saldırısı düzenlediğini açıkladı.

Şam'ın Kalamun bölgesindeki 155. tugaydan ülkenin kuzeyine doğru Scud füzelerinin fırlatıldığını da aktaran SRGC, bir Scud füzesinin Halep'e düştüğüne değindi.

Ordunun Kasyon Dağı'ndan ve Mezze askeri üssünden başkentin Duma, Haresta, Dareya, Doğu Guta, Yermuk, Cobar ve Mudamiye banliyölerine roket ve havan topuyla saldırdığı da kaydedildi.

Direnişçiler, Esed ordusuna ait bir helikopteri vurdu

Direnişçilerin de Lazkiye'nin Bayırbucak bölgesindeki Göğdağ köyü yakınlarında Esed güçlerine ait bir helikopteri vurduğu bildirildi.

Lazkiye'nin Bayırbucak bölgesinde sabah saatlerinde Esed güçleri ile direnişçiler arasında başlayan çatışmalar sürüyor. Türkmen nüfusun yaşadığı Mılıklı, Avanlı, Obin, Saray köyleri yakınlarında Esed güçleri ile direnişçiler arasında yaşanan şiddetli çatışmalarda direnişçilerin Bayırbucak bölgesinde yer alan Göğdağ köyü yakınlarında bir helikopteri vurduğu belirtildi. Hasar alan helikopterin akıbeti konusunda ise sağlıklı bir bilgi edinilemedi.

Çatışmalarda meydana gelen şiddetli patlama sesleri Yayladağı ilçesi ve sınır köylerinden duyulmaya devam ediyor.

Öte yandan, saldırılarda yaralanan 6 Suriyeli, yakınlarının yardımıyla Aşağı Pulluyazı köyü sınırına getirildi.

Yaralılar, sınırda bekleyen sağlık görevlilerinin yaptığı ilk müdahalenin ardından Hatay'daki çeşitli hastanelere kaldırıldı.

 

HABERE YORUM KAT