1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed: "Suriye'de Cihadçılarla Savaşıyoruz"
Esed: Suriyede Cihadçılarla Savaşıyoruz

Esed: "Suriye'de Cihadçılarla Savaşıyoruz"

Zalim Esed, bugün yaptığı konuşmada her zaman ki "ben doğruyum" ve "halkla değil cihadçılarla savaşıyoruz" dedi.

A+A-

Zalim Beşşar Esed, geçtiğimiz Kasım ayından bu yana ilk defa halka(!) sesleniş konuşması yaptı. Esed'in konuşması, devlet televizyonu tarafından canlı yayınlandı.

Esed konuşmasına “Dışarıdan gelen radikaller teröristlere liderlik ediyor. Biz bu radikal cihatçılarla savaşıyoruz. Bunların çoğunluğu Suriyeli değil, El Kaide bağlantılı. Radikaller Suriye'yi bir ‘cihat ülkesi’ne dönüştürmek istiyor. İsyancıları yenmek imkansız değil. İsyancıları destekleyerek Suriye'yi bölmek ve zayıflatmak için bölgesel bir plan var. Batı direnişe zarar vermek için Suriye'de olan biteni istismar etmek istiyor. Ben Rusya, İran ve Çin'e destekleri için teşekkür ediyorum.” sözleri ile başladı.

Başkent Şam'daki opera binasında yaklaşık 2 bin kişilik destekçilerine hitaben yaptığı konuşmada Esed, ''Suriye'ye ihanet etmemiş'' olanlar diye nitelediği kesimlerle diyaloğa açık olduğunu, ancak ''batı kuklası'' olarak nitelendirdiği ve ''cihadçı" ediği muhaliflerle görüşmeye kapalı olduğunu ifade etti.

''Biz efendilerle görüşürüz, kullarla değil'' ve ''muhalif ve muvafık kesimlerle görüşmeler sadece dahilde olur'' sözleriyle ülke dışındaki muhalif hareketlerle görüşmeye açık olmadığını ifade etti.

Beşşar Esed, ülkedeki krizin çözümüne ilişkin 5 aşamalı bir plan önerdi. Buna göre:

"1- Yabancı ülkeler Suriye'deki silahlı muhalefeti desteklemeye son verecek. Yerlerinden edilen Suriye vatandaşları evlerine dönecek. Bu şartla Suriye ordusu da askeri operasyonlarını durduracak,

2- Sınırdan 'teöristler'in geçişi engellenecek. Özellikle Türkiye bu konuda üzerine düşeni yapacak,

3- Muhalefetle diyalog başlatılacak, diyalog çerçevesinde geniş katılımlı bir konferans düzenlenecek ve bir 'misak-ı milli' oluşturulacak, halkoyuna sunulacak,

4- Referandumla kabul edilecek milli misakı uygulamak üzere ''Milli Birlik Hükümeti'' kurulacak,

5- Genel af ilan edilecek ve geçiş dönemi planlanacak."

Bir yandan genel af ilan edileceğinden ve milli birliğin tesisinden söz eden Esed, aynı konuşmasında ''ülkede tek bir terörist var olduğu sürece terörle mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğini'' belirtti.

Ülkedeki sorunu bir ''iç mesele'' olarak nitelendiren Esed, her türlü uluslararası arabuluculuk girişimlerine de kapalı olduklarını ifade etti.

Rusya ve Çin'e ülkesine ve halkına gösterdikleri desteklerinden dolayı teşekkür eden Esed, kavganın ''vatan ve vatan düşmanları, halk ve mücrim katiller, güvenlik ve korku salmak isteyenler arasında'' olduğunu, ''halk ve Allah düşmanlarına karşı mücadele ettiklerini'' söyledi.

''Devrim diyorlar, oysa devrim bir ideolojiye yaslanır ve bir liderliği vardır. Bunların ne fikri ve ne de lideri'' diyen Esed, ''Devrimi halk yapar, ülke dışından gelenler değil'' şeklinde konuştu.

Muhaliflerin dışarıdan ithal edilen ''tekfirci'' fikirlere sahip olduğunu ve yerli olmadıklarını iddia eden Esed, ''Suriye hür ve müstakil kalacaktır, vesayet kabul etmeyecektir'' dedi.

Ülkesinin ''gerçek bir savaş''la karşı karşıya olduğunu söyleyen Esed, ''Bu savaş geleneksel savaşlardan daha vahşi, kelimenin tam anlamıyla vahşi ve çetin bir savaş'' ifadesini kullandı ve bu savaşın dış güçlere karşı verildiğini belirtti.

''Kimi bölgesel güçler, Suriye'nin içinde bulunduğu krizden çıkışının kendi siyasi ikballeri ve istikballerine mal olacağını iyi biliyorlar'' diyen Esed, çözümün siyasi, toplumsal ve terörle mücadele eksenlerine istinat edeceğini vurgulayarak konuşmasına son verdi 

HABERE YORUM KAT

6 Yorum