1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed Sıkışınca, BM Ateşkes Çağrısı Yaptı
Esed Sıkışınca, BM Ateşkes Çağrısı Yaptı

Esed Sıkışınca, BM Ateşkes Çağrısı Yaptı

Birleşmiş Milletler, Suriye'nin Halep kentinde iki milyondan fazla kişinin kuşatma altında olduğunu açıklarken, ateşkes çağrısı yaptı. BM'nin çağrıyı direnişçilerin kuşatmayı yararak ilerlemesinin ardından yapması kafalarda soru işaretleri oluşturdu.

A+A-

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye'de artan çatışmalar nedeniyle Halep'in doğusuna giriş-çıkışı sağlayan Castello ve kentin batısındaki Khanesser yollarının kapanmasının ardından 2 milyondan fazla kişinin kuşatma altında kaldığını açıkladı.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Jens Laerke, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, Castello yolunun kapanmasının ardından Halep'in doğusunda yaklaşık 275 bin kişinin mahsur kaldığını söyledi.

Kentin doğusu ve batısına giriş-çıkışı sağlayan Castello ve Khanesser yollarının kapanmasının ardından 2 milyondan fazla kişinin kuşatma altında kaldığına dikkati çeken Laerke, Halep için 48 saatlik acil insani ateşkes çağrısında bulundu.

Hastane ve sağlık merkezlerine saldırıların ise devam ettiğini anımsatan Laerke, kentin tamamen zarar gören elektrik ve su altyapısı bir an önce onarılmazsa, mevcut suyun milyonlarca insanın ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olmayacağı uyarısında bulundu. 

 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT