1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed Scud Füzesi ve Vakum Bombasıyla Vurdu
Esed Scud Füzesi ve Vakum Bombasıyla Vurdu

Esed Scud Füzesi ve Vakum Bombasıyla Vurdu

Esed güçlerini 20 Şubat Çarşamba günü 111 Suriyeliyi katletti.

A+A-

Suriye'de Esed güçlerinin çeşitli kentlere yönelik Scud füzesi, vakum bombası, roket ve hava destekli gerçekleştirdiği saldırılarda 111 kişinin Suriyeli şehid oldu.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Esed güçlerinin Çarşamba sabahından bu yana tank, havan topu, roket ve hava destekli gerçekleştirdikleri saldırılarda Şam kırsalında 52, Dera kentinde 16, Halep'te 15, İdlib'de 12, Humus'ta 11, Rakka'da 3, Hama ve Haseke kentinde 1'er olmak üzere toplam 111 kişinin şehid olduğunu duyurdu.

Başkent Şam'ın Kutayfe bölgesindeki Esed güçlerinin 155. birliğinden ülkenin kuzeyine doğru bir Scud füzesinin fırlatıldığını aktaran Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), bir Scud füzesinin de Rakka kentine bağlı Tabka ilçesinin güney kesimlerine düştüğünü belirtti.

Şam'ın Doğu Guta, Mudamiye, Deyr Asafir, Adra ve Haresta bölgelerinin havan topu, roket ve hava saldırılarına maruz kaldığına değinen SRGC, kentin Filistinlilerin kaldığı Yermuk mülteci kampında direnişçilerle ile Esed güçleri arasında yoğun sokak çatışmalarının yaşandığını vurguladı.

Halep'in birçok bölgesinde çatışmaların yaşandığına işaret eden SRGC, çatışmaların kentteki polis okulu çevresinde yoğunlaştığını kaydetti.

Uluslararası Halep Havaalanı'nın çevresinin savaş uçaklarınca bombalandığını ifade eden SRGC, direnişçilerin Deyru'z Zor'da Niyran birliği ile 113. Hava Savunma Tugayı'nın kontrolünü ele geçirdiğini bildirdi.

SRGC, bir savaş uçağının kentin Hamuriye bölgesindeki yerleşim yerine ''vakum bombası'' atması sonucu ilk belirlemelere göre 35 kişinin yaşamını yitirdiğini, 60 kişinin yaralandığını duyurmuştu.

HABERE YORUM KAT