Esed-Rusya-İran Koalisyonu Halep’i Kuşatmak İstiyor

05.02.2016 09:25
Esed-Rusya-İran Koalisyonu Halep’i Kuşatmak İstiyor
Esed-Rusya-İran katliam koalisyonu dün sabah Lazkiye’nin Türkiye sınırındaki köylerini bombaladı. Amaç İdlib’i ele geçirip Halep’i kuşatma altına almak.

Emperyalist Rusya’nın hava saldırıları, İran’ın milis desteğiyle ilerleyişine devam eden Esed rejimi, Nubul ve Zehra köylerini ele geçirerek muhaliflerin yardım yolunu kesmesinin ardından gözünü İdlib’e dikti.Rejimin, İdlib’i de ele geçirerek muhaliflerin başkenti konumundakiHalep’i düşürüp 25 Şubat’a ertelenen Cenevre görüşmeleri öncesi Suriye muhalefetine son darbeyi vurmayı planlıyor. Esed güçleri aynı zamanda Lazkiye kırsalındaki Türkmendağı ve Cebel Ekrad bölgelerine yoğun top ve füze atışı yapıyor.

PYD DE DAHİL

BM öncülüğünde gerçekleşen ve muhaliflerin şartlarını yerine getirmeyen Esed rejimi ile gittikçe artan Rus saldırıları nedeniyle sonuç alınamayıp ertelenen müzakereler öncesi korkunç bir plan yapılıyor. Esed rejimi, Rusya, İran ve Hizbullah ittifakı bölgede muhalifleri aciz bırakmak ve talepte bulunamayacak hale getirmek için birçok noktadan aynı anda saldırıyor. Halep’i kuşatma altına alan ittifak Lazkiye’den İdlib ve Halep koridorunda ilerleyerek muhalifleri bir alanda sıkıştırmak istiyor. Bu sırada Afrin’in doğusundan da PYD’nin muhaliflerin elinde bulunan Azez’e oradan da Cerablus’a ilerletilmesi isteniyor.

Esed, Rusya, İran ve Hizbullah ittifakı dün Lazkiye kırsalındaki Türkmendağı ve Cebel Ekrad bölgelerine saldırdı. Bölgeyi yoğun top ve füze atışı yapan Esed güçleri Kelez ve Kuruca köyleriyle Cebel Ekrad’daki stratejik bir yol ve bir kamp bulunduran Obin köyünü hedef aldı. Halep’te de Rus saldırıları nedeniyle aralarında kadın ve çocukların da olduğu 25 sivil öldü, 60 kişi de yaralandı Öte yandan, Suriye Yerel Koordinasyon Komiteleri’nin yaptığı açıklamaya göre, Esed rejiminin 5 komutanı ve PYD komutanları Afrin’in kuzeybatı mahallerinde görüldü. Muhaliflerin kıskaca alınmasını fırsat bilen PYD, Azez- Cerablus hatttına saldırarak hem muhalefeti zayıflatmak hem de kantonları birleştirmek istiyor.

PROJE BELLİ: YA BEN YA IŞİD

Cenevre’de görüşmelerin başladığı hafta Suriye rejimi 4 yıldır ele geçirmek istediği Nubul, Zehra ve Başköy’e ulaşarak muhaliflerin ülkenin Kuzey kırsalı ve Türkiye ile bağlantısını kesti. Sadece Pazartesi ve Salı, Rusya bölgeye 270’den fazla hava saldırısı gerçekleştirdi. Halep’in izole edilmesi ve ikmal yollarının kapanması ile İdlib ve Hama’daki muhalif unsurlar da izole edilmiş oldu. Tam kuşatma sonrası muhalif bölgelere gıda ambargosu uygulanacak ve kontrol edilebilir hale gelecekler. Lazkiye kırsalından hareket eden rejim Halep’in Babus Selam sınır kapısı ile olan bağını kesmeye odaklandı. Rejim Halep’i ele geçirdikten sonra muhalifler zayıflayacak ve dünya kamuoyuna “ya ben ya IŞİD” diyecek.

Kaynak: Star Gazetesi ve Haksöz-Haber

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim