1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed Rejiminin Zindanlarında 855 Filistinli Tutsak Var
Esed Rejiminin Zindanlarında 855 Filistinli Tutsak Var

Esed Rejiminin Zindanlarında 855 Filistinli Tutsak Var

Suriye’deki Filistinliler İçin Çalışma Grubu olayların başladığı tarihten bugüne kadar Suriye zindanlarında 385 mültecinin işkence sonucu hayatını kaybettiğini ve halen 855 mültecinin zindanlarda bulunuyor.

A+A-

Suriye’deki Filistinliler İçin Çalışma Grubu olayların başladığı tarihten bugüne kadar Suriye zindanlarında 385 mültecinin işkence sonucu hayatını kaybettiğini ve halen 855 mültecinin zindanlarda insanlık dışı muamelelere maruz kaldığını belirtti.

Çalışma Grubu bugün yayınladığı raporda Filistinli mültecilerin kaldığı Yermük kampının 681 gündür hem rejim güçlerinin hem de bazı grupların kuşatması altında olduğunu, elektriğin 751 gündür, suyun ise 241 gündür kesik olduğunu ve bu insanlık dışı kuşatma nedeni ile şimdiye kadar 177 kişinin vefat ettiğini hatırlattı.

Raporda ülkeden kaçıp başka ülkelere sığınan mültecilere de değinen Çalışma Grubu, son 4 yıl içinde 27 bin 933 kişinin Avrupa’ya ulaştığını, toplam 80 bin mültecinin Suriye'den kaçtığını, bunlardan 10 bininin Ürdün’e, 51 bin 300'ünün Lübnan’a, 6 bininin de Mısır’a iltica ettiğini ifade etti.

Olayların başlamasıyla birlikte Suriye’de bulunan Filistinli mülteciler tarafsız kaldıklarını belirtmelerine rağmen rejim tarafından sürekli baskı, tehdit, kuşatma altında tutuldular.

FİEM

HABERE YORUM KAT