Esed Rejiminin Tükenişinin Resmidir!

30.04.2015 23:32
Esed Rejiminin Tükenişinin Resmidir!
Esed güçlerinin 84.Tugay komutanının telefonda Esed’e yalvararak cephane yardımı istediği görüntüler ortaya çıktı.

Son aylarda direnişçiler karşısında ağır kayıplar veren Esed güçlerinin gün geçtikçe dağılıyor. Hama kentinin Tenmiye bölgesi yakınlarında direnişçilerin operasyonu sonrası ciddi kayıplar veren 84.Tugay’ın komutanı Suheyl Hasan’ın Beşşar Esed’le yaptığı telefon görüşmesi yayınlandı. Askerlerin Ziyare Köyü ve Tenmiye Bölgesi gibi önemli noktalardan çekildiğini belirten Hasan, durumlarının çok kötü olduğunu ifade etti ve Esed’den ‘acil’ cephane göndermesini istedi.

Suheyl Hasan’ın Esed’le telefon görüşmesini gerçekleştirdiği sırada yanında bulunan yaklaşık 800 asker Canımız kanımız sana feda olsun ey Beşşar’, ‘Rusya’nın tarihi yazar, Suriye’nin komutanı Beşşar’ sloganları attı.  

İnternete yüklenen bu görüntüler Esed ordusunun durumunu da gözler önüne serdi. Direnişçilerin son haftalarda ülke genelinde gerçekleştirdiği operasyonlarda bine yakın Esed askeri hayatını kaybetti. Önemli kontrol noktalarının yanında cephanelerini de kaybeden birçok Tugay çaresiz bir biçimde bekliyor. Karada ağır darbe yiyen Esed ise kimyasallar da dahil elindeki tüm silahları kullanıyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi daha önce 84.Tugay komutanı Suheyl Hasan’ın sivil katliamları yönettiğini açıklamıştı. Varil bombasını ilk kullananlardan biri olan Hasan, gerçekleştirdiği bombardımanlarda birçok sivili katletmişti. Hasan, Hama, İdlib ve Halep bölgesinde Esed’in en güvendiği komutanlarından biriydi. Hasan aynı zamanda sivilleri katleden, kadınlara tecavüz eden ‘Şebbiha’ güçlerinin başında da yer alıyor.

Abdurrahman Koç / Haber7

 • Yorumlar 3
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim