1. HABERLER

  2. HABER

  3. Esed Rejiminin Dul Bıraktığı "Suriye'nin Yalnız Kadınları"
Esed Rejiminin Dul Bıraktığı "Suriye'nin Yalnız Kadınları"

Esed Rejiminin Dul Bıraktığı "Suriye'nin Yalnız Kadınları"

Suriye'de Esed rejiminin harabeye çevirdiği Halep'te, bombardıman sonucu kocalarını kaybetmiş binlerce dul kadın sokakta satıcılık yaparak hayatta kalmaya çalışıyor.

A+A-

Suriye'de Esed yönetiminin kara ve hava saldırılarıyla harabeye çevirdiği Halep'te, bombardıman sonucu kocalarını kaybetmiş binlerce dul kadın sokakta satıcılık yaparak hayatta kalmaya çalışıyor.

Esed güçlerinin Scud, varil ve vakum bombalarıyla direnişçilerin denetiminde bulunan Halep'teki bölgelere saldırılarıyla, binlerce sivil, kadın ve çocuk hayatını kaybederken, binlerce kadın da eşini kaybederek dul kaldı.

Halep'te sokaklarda çikolata satarak evin geçimini sağlamaya çalışan Umm Muhammed, yönetimin kendilerini her gün bombaladığını ve bundan en çok kadınlarla çocukların etkilendiğini söyledi.

Yetim kalan çocuklarının geçimini sokaklarda çikolata satarak sağladığını ifade eden Umm Muhammed, "7 yetim annesiyim. Bir erkek, 6 kız çocuğum var. Yardım için birçok yardım kuruluşuna baş vurdum fakat hiç bir cevap almadığım için şimdi sokaklarda çikolata satarak evimi geçindirmeye çalışıyorum" diye konuştu.

Rejimin Halep'e düzenlediği varil bombalı saldırıda eşini kaybettiğini belirten Umm Muhammed, kış aylarının başlamasıyla kentte hayatın daha da zorlaştığını kaydetti.

Maddi durumu iyi olan ailelerin komşu ülkelere gittiğini, fakir ailelerin ise ya çadırkentte ya da evlerini terk etmeyerek şehirde kaldığını aktaran Umm Muhammed, şunları söyledi:

"11 ay önce eşimi hava saldırısında kaybettim. Eşimin ölümünden sonra bize yardım eden olmadı. Ben de sokakta bir şeyler satarak kazancımın parasıyla evime ekmek alıyorum. En azında bu şekilde hayatta kalıyoruz."

AA

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum