1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed Rejimine Bağlı Güçler İnsanî Yardımları "Çalıyor"!
Esed Rejimine Bağlı Güçler İnsanî Yardımları "Çalıyor"!

Esed Rejimine Bağlı Güçler İnsanî Yardımları "Çalıyor"!

Suriye'de, Esed rejimi kısmî ve geçici “ateşkes” niteliğindeki anlaşmanın insanî boyutunu da ihlal ediyor. Açlığın pençesindeki yüz binlerce Suriyeliye yardımlar ulaştırılamıyor.

A+A-

Esed rejimi, Suriye'de kısmî ve geçici “ateşkes” niteliğindeki çatışmaların sonlandırılması anlaşmasının insanî boyutunu da ihlal ediyor. Rejim güçleri abluka altındaki bölgelere insanî yardımların ulaştırılmasında zorluk çıkarıyor.

Ateşkes anlaşmasının yürürlüğe girdiği 27 Şubat'tan bu yana Birleşmiş Milletler (BM) gözetimindeki insanî yardımlar sadece Şam'ın Muaddamiye, Zebadani ve Doğu Guta ilçeleri, Madaya beldesi, İdlib'in Fua ve Kafraya beldelerine ulaştırıldı.

Şam'ın Dareyya ilçesi, Yermük kampı, Cayrud, Ruhaybah, Kanakir, Tadamun, Hacer el-Esved beldeleri ise hala yardımların ulaşmadığı abluka bölgeleri. Yerel kaynaklar, Humus'a yardım girmesine izin verildiğini ve yarın yardım tırlarının ulaşma ihtimali olduğunu iddia ediyor.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın danışmanı ve Norveç Mülteci Konseyi Genel Sekreteri Jan Egeland 17 Mart'ta kuşatma altındaki 18 bölgeden 6'sına rejim izin vermediği için hâlâ insanî yardım gönderilemediğini ifade etmişti.

esed_rejimi.jpg

Rejim Güçleri Yardımları “Çalıyor”

Şam'daki kaynaklar ise Madaya ve Zebadani'ye girecek tırların kontrolü sırasında besin değeri yüksek bazı maddelerin rejim güçlerince çalındığını, yerine başka malzemeler konduğunu söylüyor. Madaya yerel meclis üyesi Hüsam Madayi, beldeye girecek ton balığı konservelerinin rejimin milis güçleri Şebbihalar tarafından çalındığını kaydetti.

Ölümcül Salgın Hastalıklar Baş Gösterdi

Şam'ın kuzeybatısındaki Madaya beldesinde ise “Kuvaşiorkor” isimli protein eksikliğine bağlı hastalık baş göstermiş durumda. Beldede yaklaşık 50 çocuğun bu hastalıkla mücadele ettiği, bir çocuğun da geçen hafta hayatını kaybettiği bildiriliyor.

392 ağır hasta hala beldeden çıkarılmayı bekliyor.

AA

HABERE YORUM KAT