1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed Rejimi Türkiye'yi BM'ye Şikayet Etti
Esed Rejimi Türkiye'yi BM'ye Şikayet Etti

Esed Rejimi Türkiye'yi BM'ye Şikayet Etti

Esed rejiminin Dışişleri Bakanı Velid Muallim, kuzeydeki İdlib ve Cisru Şugur kentlerini ele geçiren direnişçilere TSK ordusunun lojistik ve ateş desteği sağladığını iddia etti. Suriye rejimi Türkiye’yi BM’ye şikayet etti.

A+A-

Esed rejiminin resmi televizyonu, salı günü Dışişleri Bakanı Velid Muallim’in ‘Bu Türkiye’nin Suriye’ye direkt saldırısıdır’ ifadelerini kullandığını aktardı.

Velid Muallim, son gelişmelere ilişkin yaptığı açıklamada, direnişçilerin son dönemde saldırılarını artırmalarından Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye’yi sorumlu tuttu.

Esed rejimin resmi haber ajansı (SANA) da, Velid Muallim'in Türkiye’nin "terörle" mücadele konusundaki Birleşmiş Milletler kararlarını ihlal ettiği ve saldırıda bulunduğu gerekçesiyle BM Güvenlik Konseyi'ne başvurarak Türkiye hakkında önleyici kararlar almak için acilen harekete geçmesini talep ettiğini belirtti.

SANA, Dışişleri Bakanlığı’nın BM Genel Sekreteri ve BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı’na birer mektup gönderdiğini ve Türkiye’yi ‘teröristlere’ gayrı meşru biçimde destek vermek, böylece Suriye’nin güvenliğini tehdit emekle suçladığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı mektuplarda ‘Türk hükümetinin, terörist grupların Nisan başından itibaren İdlib, Cisru Şugur kentler, iki gün önce de İştebrak beldesine sızmaları ve ilerlemeleri konusunda Türk hükümetinin desteği ile ilgili çok önemli bilgiler aktarmak istiyoruz’ ifadelerine yer verdi.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum