1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. “Esed Rejimi Sivilleri Katletmeye Devam Ediyor”
“Esed Rejimi Sivilleri Katletmeye Devam Ediyor”

“Esed Rejimi Sivilleri Katletmeye Devam Ediyor”

Suriye Muhalefeti Müzakere Yüksek Kurulu Başkanı Riyad Hicab, Beşşar Esed rejiminin siyasî geçiş sürecini tartışmaktan kaçındığını ve sivilleri vurmayı sürdürdüğünü belirtti.

A+A-

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Suriye Muhalefeti Müzakere Yüksek Kurulu Başkanı Riyad Hicab, “Cenevre müzakereleri, Esed rejiminin siyasî geçiş sürecini tartışmaktan kaçınması, sözde ulusal birlik hükûmeti oluşturulması konusundaki ısrarı, sivillere yönelik saldırı ve kuşatmalarını sürdürmesi nedeniyle çıkmaza girdi.” dedi.

Müzakerelerin son üç turunda rejimin sürekli siyasî geçiş süreci için istenen belgeleri teslim etmekten kaçındığını kaydeden Hicab, “Rejimin sunduğu tek şey Suriye'nin toprak bütünlüğü, laik devlet oluşu, terörle mücadele ve terörist gruplar olarak adlandırdığı kişilere silah verilmesinin önlenmesinden bahseden sözde temel ilkeler oldu. Ancak sunulan bu belgenin siyasî geçişle hiçbir ilgisi bulunmuyor.” ifadesini kullandı.

Müzakerelerde her yeni turun yaklaşmasıyla rejimin bombardımanlarını, halka yönelik katliam ve kuşatmalarını şiddetlendirdiğini kaydeden Hicab, Sivillere yönelik katliamların devam etmesi nedeniyle muhalifler, Cenevre görüşmelerine katılımı askıya aldığını bildirdi.

Esed ve Avanesinin Dışarıda Bırakıldığı Bir Geçiş Yönetimi

Muhalifleri temsil eden heyetin ise Haziran 2012'deki Cenevre-1 bildirisiyleBirleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) Aralık 2015'teki 2254 ve 27 Eylül 2013'teki 2118 sayılı kararlarına bağlı olduğunu ifade eden Hicab, söz konusu kararların Beşşar Esed ve arkadaşları gibi eli kana bulaşan kişilerin dışarıda bırakıldığı bir geçiş yönetimi kurulmasını öngördüğüne işaret etti.

Hicab, yeniden herhangi bir müzakere için bu süreci başlatacak uygun zeminin sağlanması gerektiğini vurguladı. Sözünü ettiği bu zeminin şu an için mevcut olmadığını dile getiren Hicab, Suriye halkının hâlâ açlık, gözaltı merkezlerinde işkenceyle katledilme gibi sıkıntılarla karşı karşıya bulunduğunu, sayıları yüz binlerle ifade edilen tutukluların yanı sıra 27 Mayıs'taki Viyana Konferansı’ndan çıkan ve sivillere yönelik saldırıların durdurulması çağrısını içeren açıklamaya rağmen rejimin bombardımanlarının sistematik şekilde arttığını ifade etti.

“İnsanî Durum Üzerinden Müzakere Yapılamaz”

İnsanî durum konusundaki ilerlemenin çok yavaş olduğuna ve rejimin hâlâ 1 milyondan fazla Suriyeliyi kuşatma altında tutarak aç bırakma politikası izlediğine işaret eden Hicab, “Son Viyana görüşmelerinde alınan haziran ayından itibaren kuşatma altındaki bölgelere havadan yardım yapılması kararı, hâlâ uygulamaya konulmadı.” dedi.

BM'den Suriye halkına karşı görevini yerine getirmesini ve bu krizi siyasî ve insanî çerçevede çözüme kavuşturmak için gerçek bir irade göstermesini talep eden Hicab, insanî durumun, Rusya da dâhil herkesin uygulaması gereken uluslararası kararlara bağlı bir mesele olduğunu ve üzerinden müzakere yapılamayacağını vurguladı.

Hicab; ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Türkiye, Suudi Arabistan ve BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura başta olmak üzere tüm ilgili taraflarla iletişim hâlinde olduklarını belirtti.

HABERE YORUM KAT