1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed Rejimi Rusya'nın Hava Desteğiyle Kara Operasyonuna Başladı!
Esed Rejimi Rusya'nın Hava Desteğiyle Kara Operasyonuna Başladı!

Esed Rejimi Rusya'nın Hava Desteğiyle Kara Operasyonuna Başladı!

Rusya'nın Suriye'de Hama'nın kuzey kırsalındaki direnişçilere yoğunlaşan hava saldırılarının ardından Beşşar Esed rejimine bağlı güçler karadan operasyona başladı.

A+A-

Hama'nın kuzey kırsalındaki Özgür Suriye Ordusu güçlerinden Cebhetu'ş-Şam'ın saha komutanı Ahmet Cabir, AA muhabirine telsiz aracılığıyla bilgi verdi. Cabir, Rusya’ya ait uçakların sabahın erken saatlerinde başlayan hava saldırılarının devam ettiğini belirtti.

Esed güçlerinin Rusya’nın saldırılarıyla eş zamanlı operasyona başladığını ifade eden Cabir, şiddetli çatışmaların devam ettiğini, rejim güçlerinin ilerleme sağlayamadığını söyledi.

Rusya'nın 1 Ekim'deki hava saldırılarının Hama ve Humus'un kuzeyinde yoğunlaşması nedeniyle yerel halkta, rejim güçlerinin yakında kara operasyonuna başlayacağı beklentisi oluşmuştu. Bu nedenle binlerce kişi kuzeye göç etmeye başlamıştı.

Hama Ve Humus'un Önemi

Rusya'nın hava saldırıları 1 Ekim'den bu yana Humus'un kuzey kesiminde Telbise ve Rastan ilçeleriyle Mukramiye ve Zafaraniye beldeleri ile Hama'nın kuzey kırsalında yoğunlaşmıştı.

Suriye'nin batı kesimlerine sıkışan Esed rejimi, kuzeyde Halep'in merkeziyle kuzeybatı kıyılarındaki Lazkiye'den ülkenin güneybatısında Şam'a uzanan hattı kontrol ediyor. Doğuda ise Deyru’z-Zor ve Haseke vilayetlerinin yalnızca merkezlerinde tutunabilmiş durumda.

Lazkiye'nin kuzeydoğusundaki İdlib'e hâkim direnişçi Fetih Ordusu, güneye doğru bu vilayet üzerine baskı yapıyor. Beşşar Esed'in memleketi Lazkiye'yi güvenceye alması, buranın güneybatısından Şam'a ulaşan Hama-Humus bölgesini de tam olarak kontrol edebilmesine bağlı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT