1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. "Esed Rejimi Rusya Sayesinde Hayatını Devam Ettirmeye Çalışıyor"
"Esed Rejimi Rusya Sayesinde Hayatını Devam Ettirmeye Çalışıyor"

"Esed Rejimi Rusya Sayesinde Hayatını Devam Ettirmeye Çalışıyor"

Tunus’un Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif el-Marzuki, Esed rejiminin, Rusya'nın Suriye'ye müdahalesiyle askerî açıdan avantaj sağlamaya başladığını belirterek, “Böylece Esed rejimi, Rusya sayesinde hayatını devam ettirmeye çalışıyor.” dedi.

A+A-

Demokratik Devrimleri Koruma ve Sürdürme Arap Meclisi üyesi de olan Marzuki, bazı ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Şanlıurfa'da AA muhabirine yaptığı açıklamada, Esed rejimi ile muhalefet arasında İsviçre'nin Cenevre kentinde 25 Ocak'ta yapılması planlanan müzakereler öncesi ülkedeki belirsizliğin devam ettiğini belirtti.

Suriye'de siyasî olarak henüz hiçbir şeyin belli olmadığını vurgulayan Marzuki, “Esed rejimi, Rusya'nın Suriye'deki savaşa müdahalesiyle askerî açıdan avantaj sağlamaya başladı. Bunu da şu anda çok iyi kullanıyor. Dolayısıyla elde ettiği bu kazanımları sürdürmeye çalışıyor. Böylece Esed rejimi, Rusya sayesinde hayatını devam ettirmeye çalışıyor.” dedi.

Marzuki, Esed’in kanlı rejimini devam ettirmek istediğini vurguladı.

Beşşar Esed'in, Cenevre'deki görüşmelerde kendi planını uygulamaya çalışacağını anlatan Marzuki, “Muhalefetin herhangi bir listesini kabûl etmemeye çalışacaktır çünkü Esed, Cenevre'de kendilerinin belirlediği kişilerle diyalog kurmayı amaçlıyor.” diye konuştu.

Suriye'de 5 yıldır süren savaşın son bulmasını dileyen Marzuki, halkın verdiği özgürlük mücadelesinin dikkate alınması gerektiğine işaret etti.

Esed'in, Suriye halkının yakasından düşmesi gerektiğini ifade eden Marzuki, “Bu mazlum halka yaptıklarınız yeter. Başka hiçbir halk özgürlüğü için bu kadar zulüm görmedi.” dedi.

AA

HABERE YORUM KAT