1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed Rejimi Pazar Yerlerini Hedef Alıyor!
Esed Rejimi Pazar Yerlerini Hedef Alıyor!

Esed Rejimi Pazar Yerlerini Hedef Alıyor!

Uluslararası toplumun tüm çabalarına rağmen, Suriye'deki “ateşkes”i fiilen bitiren Esed rejimi, son günlerde saldırılarını pazar yerlerine odakladı. Geçen haftadan bu yana saldırılarda 121 sivil hayatını kaybetti.

A+A-

Sivil savunma ekiplerinden alınan bilgiye göre, geçen hafta başından bu yanaBeşşar Esed rejiminin Halep, İdlib ve Şam'da pazar yerlerini hedef alan saldırılarında toplam 121 sivil hayatını kaybetti.

Halep'in Sahur semtinde 10, Bustan el-Kasr semtinde 8, Salihiyn semtinde 5, Ağyur semtinde 4, Meşhed semtinde 12, Tarik el-Bab semtinde 12 sivil yaşamını yitirdi.

Şam'ın Doğu Guta bölgesinde 4 ve Duma ilçesinde 13 sivil pazar yerlerine düzenlenen saldırılarda hayatını kaybetti.

Geçici ve kısmî “ateşkes”in yürürlüğe girdiği 27 Şubat'tan bu yana ülkedeki en kanlı gün olan 19 Nisan'da da İdlib'in Maarret en-Numan ilçesinde 47 sivil, Kafr Nubul beldesinde de 6 sivil yaşamını yitirmişti.

“Yaşanan Bir Soykırımdır”

Rejimin sâdece sivillerin bulunduğu pazar yerlerine düzenlediği hava saldırılarıhafta boyu devam etti. Direnişçileri fiziksel ve psikolojik baskı altında tutmak ve sivillerin direnişçilere verdiği desteği kırmak isteyen rejim güçleri, Halep ve Şam'da da pazar yerlerini vurdu.

Suriye ordusundan ayrılan Yarbay ve askerî strateji uzmanı Ahmed Rahal, AA muhabirine yaptığı açıklamada rejimin pazar yerlerini vurarak direnişçilerin kontrolündeki bölgelerde yaşayan sivilleri göçe zorlamak istediğini söyledi. Rejimin siyasî çözüm şansı kalmadığını göstermeye çalıştığını savunan Rahal, “Yaşanan bir soykırımdır.” dedi.

Esed güçleri, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 2254 nolu kararı çerçevesinde yürütülmesi öngörülen kısmî ve geçici “ateşkes”i ilk gününden bu yana ihlal ediyor. Geçen hafta BM arabuluculuğunda rejim heyeti ve muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) arasındaki dolaylı görüşmeler sürerken rejimin İdlib'deki pazar yeri saldırısı, “ateşkes”i fiilen sona erdirmişti.

esed_rejimi_pazar_yerlerini_hedef_aliyor.jpg

AA

HABERE YORUM KAT