1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed Rejimi Koalisyonun Saldırılarından Memnun!
Esed Rejimi Koalisyonun Saldırılarından Memnun!

Esed Rejimi Koalisyonun Saldırılarından Memnun!

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, ABD ve koalisyon güçlerinin IŞİD hedeflerine düzenlediği hava saldırılarından Suriye hükümetinin memnun olduğunu söyledi.

A+A-

Esed rejiminin Dışişleri Bakanı Velid Muallim, New York'ta Associated Press ajansına, ABD'nin Suriye'deki IŞİD mevzilerine geçen hafta ilk saldırısını düzenlemesinden 24 saat önce bu konuda bilgilendirildiklerini söyledi. ABD'nin her saldırıdan önce Suriye'ye haber vermediğini ancak bunun kendilerini için "sorun olmadığını" ifade etti.

Muallim, "terörizmle mücadelenin", Şam yönetimini aynı düşmanla savaşta Batılı ve Arap muhalifleriyle ittifaka soktuğunu savundu, "Biz, IŞİD ile savaşıyoruz, onlar da IŞİD ile savaşıyor. Şimdiye kadar hoşnutuz. Suriye ve Irak'taki IŞİD mevzilerini hedef aldıkları sürece memnun oluruz" dedi.

Muallim, hava saldırılarının Suriye'deki diğer militan örgütleri de hedef alacak biçimde genişletilmesi önerisi yaptı ve bu örgütlere yönelik, "Aynı radikal ideolojiye sahipler" yorumunu yaptı.

Muallim, Özgür Suriye Ordusu'nu (ÖSO) hava saldırılarıyla hedef alınması gerekenler arasına dahil edip etmediği sorusuna, "ÖSO, artık yok" yanıtını verdi.

Suriye Dışişleri Bakanı, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada ise Suriye'nin IŞİD'e karşı yürütülen mücadeleye destek verdiğini ancak muhaliflerin silahlandırılması ve eğitilmesinin şiddeti ve terörizmi artıracağını söyledi.

Muallim, konuşmasında IŞİD'in bölge güvenliği ve istikrarı için büyük tehdit olduğunu belirterek, "Suriye, terörizmle savaşmayı hedef alan tüm uluslararası çabalara destek verir. Bu çabaların, sivillerin yaşamları ve ulusal egemenliğe saygı çerçevesinde ve uluslararası anlaşmalarla uyumlu olması gerekir" dedi.

ABD öncülüğünde gerçekleşen hava saldırılarına katılan bazı ülkelerin IŞİD'ı desteklediklerini de iddia eden Muallim, "Hem IŞİD'le hem de bu ideolojiye destek veren ve ihraç edenlerle mücadele edilmesi gerektiğini" anlattı. ABD'nin Suriye'de ılımlı muhaliflere silah, eğitim ve finansal yardım yapma kararını eleştiren Muallim, Suriye'de bazı gruplara saldırıp diğerine yardım etmenin hatalı olduğunu savunarak, "Militanlara silah, para ve eğitim desteği vermek, şiddet ve terörizmin artmasına neden olur" diye konuştu.

Muallim, bu desteklerin Suriye, Irak, Lübnan ve bölgede aşırılıkçıların zemin kazanmalarını sağlayacağını söyledi.

AA

HABERE YORUM KAT