1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed Rejimi BM’nin Taleplerine Cevap Bile Vermiyor!
Esed Rejimi BM’nin Taleplerine Cevap Bile Vermiyor!

Esed Rejimi BM’nin Taleplerine Cevap Bile Vermiyor!

BM İnsanî Yardım Koordinatörü O'Brien, Esed rejiminin, BM'nin acil yardım konvoylarının yüzde 75'ine cevap vermediğini, konvoyların sadece yüzde 10'unun halka ulaştırılabildiğini söyledi.

A+A-

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Stephen O'Brien, Esed rejiminin, BM'nin acil yardım konvoyları için yaptığı izin başvurularından yüzde 75'ine cevap dahi vermediğini, bu konvoylardan sadece yüzde 10'unun halka ulaştırılabildiğini söyledi.

O'Brien, BM Güvenlik Konseyi'nde düzenlenen Suriye'deki “insanî durum”a ilişkin toplantıda yaptığı açıklamada, savaş nedeniyle Suriye halkının yaşadığı acıları anlattı.

Beş yılı aşan savaş nedeniyle 250 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini, yarım milyondan fazlasının yaralandığını kaydeden O'Brien, 6,5 milyon Suriyelinin ülke içinde yer değiştirdiğini, 4,6 milyonunun ise komşu ülkelere iltica ettiğini vurguladı.

Bu kişilerin arkalarında nice hikâyeler bıraktığını belirten O'Brien, bu hafta başlayacak siyasî müzakerelerle artık bu acıların son bulmasını umduklarını söyledi.

Madaya ve diğer bölgelerde açlıkla karşı karşıya olan insanlara da işaret eden O'Brien, “Madaya'dan acil tıbbî yardıma ihtiyacı olan 19 kişi tahliye edildi ancak tedavi edilmesi gereken toplam 400 kişiden sadece 37'si tahliye edilebildi. Kente sağlık görevlilerinin ve daha fazla tıbbî malzemenin girişine ihtiyacımız var.” dedi.

"Madaya Buz Dağının Görünen Kısmı" 

O'Brien, Madaya'nın buz dağının görünen kısmı olduğunu vurgulayarak, Suriye'de 4,6 milyon kişinin ulaşılması zor bölgelerde, 486 bin 700 kişinin ise kuşatma altında yaşadığını belirtti.

O'Brien, bu kişilerden 274 bin 200'ünün Esed rejimi, 200 binin IŞİD, 12 bin 500'ünün ise diğer muhalif gruplar ve Nusra Cephesi'nin ablukası altında yaşadığını kaydetti.

Bu bölgelere yardım ulaştırılmasının engellenmesini de eleştiren O'Brien, “Suriye hükûmeti 2015 yılında 113 insanî yardım konvoyu talebimizden sadece yüzde 10'unun kuşatma altındaki bölgelere ulaştırılmasına izin verdi. Hükûmet, taleplerimizin yüzde 75'ine olumlu ya da olumsuz cevap bile vermedi. BM üyesi bir ülkenin bu tutumu kabûl edilemez.” diye konuştu.

O'Brien, konsey üyelerine Suriye'de tarafların BMGK kararlarına uyması için daha ileri adımlar atmaları çağrısı yaparak, sivillerin hedef alınmasının engellenmesini, insanî yardımların tüm bölgelere ulaştırılmasının temin edilmesini ve tüm sivillerin kuşatma altında bulunan bölgelerden giriş çıkışına imkân sağlanmasını istedi.

Konseyi kararların uygulanması için yeterli önlem almamakla da eleştiren O'Brien, “Bu insanları umutsuzluğa terk ettik. Uluslararası toplumun onları unuttuğuna inanıyorlar.” dedi.

AA

HABERE YORUM KAT