1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed: PYD/PKK'ya Silah Gönderdik
Esed: PYD/PKK'ya Silah Gönderdik

Esed: PYD/PKK'ya Silah Gönderdik

Beşşar Esed, PYD'nin orduyla aynı bölgelerde 'teröristlere' karşı savaştığını belirterek, 'Onlara silah gönderdik, çünkü onlar Suriye vatandaşları ve teröristlerle savaşmak istiyorlar' ifadesini kullandı.

A+A-

Beşşar Esed, İngiltere’nin Suriye’de hava saldırıları düzenleme kararı hakkında konuştu. Esed, bombardımanların IŞİD’e karşı işe yaramayacağını savundu ve İngiltere için, “Yine başarısız olacaklar” dedi.

Sunday Times’a bir söyleşi veren Esed, İngiltere Başbakanı David Cameron’ın stratejisinin Suriye’deki durumu kötüleştireceğini belirterek, “Kanserin bir kısmını kesip atamazsınız. Onun özünü çıkarmanız gerekir. Bu tür operasyonlar kanserin bir kısmını kesmek gibi. Vücutta daha hızlı yayılmasına yol açar” ifadesini kullandı.

Cameron’ın, Suriye’de “70 bin Batı destekli muhalif savaşçı” olduğunu söylemesine de tepki gösteren Esed, “Bu, David Cameron’ın klasik saçmalıklarında yeni bir bölüm… Nerede onlar? Söz ettiği 70 bin ılımlı nerede? 70 bin yok. 7 bin de yok” dedi.

Kürtlerin Baas ordusuyla beraber, aynı bölgelerde “teröristlerle” savaştığını söyleyen Esed, birliklerin ana destek kaynağının Baas ordusu olduğunu ve ellerinde bunun belgeleri olduğunu belirtti. “Onlara silah gönderdik, çünkü onlar Suriye vatandaşları ve teröristlerle savaşmak istiyorlar. Aynı şeyi Suriye’deki birçok gruba yapıyoruz, çünkü ordusu ülkenin her yerine gönderemezsiniz. Dolayısıyla, yalnızca Kürtler değil” dedi.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT