1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed PYD İle Tuzak Kurdu
Esed PYD İle Tuzak Kurdu

Esed PYD İle Tuzak Kurdu

İsmail Reşat Heme, Suriye'nin kuzeyinde Kürt grupların kontrolü devralmasını değerlendirerek, “Bu taktik bir oyundu, tuzaktı” dedi.

A+A-

Suriye Kürt Ulusal Meclisi (SKUM) Başkanı İsmail Reşat Heme, Suriye'nin kuzeyinde Kürt grupların kontrolü devralmasını değerlendirerek, “Bu taktik bir oyundu, tuzaktı” dedi. Heme, Esed rejiminin Kürt bölgesinde ortaya çıkan görüntüyle Türkiye ve Arap dünyasına ‘Ben gidersem Suriye parçalanacak’ mesajı vermeye çalıştığını ifade etti.

Suriye'de Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde faaliyet gösteren 16 siyasi partiyi çatısı altında toplayan, Suriye Kürt Ulusal Meclisi’nin (SKUM) başkanlığını kısa süre önce devralan İsmail Reşat Heme, aynı zamanda Suriye Kürt Birlik Partisi'nin de genel başkanlığı görevini yürütüyor. Suriye'de yaşanan son gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulunan Heme, Suriye'de 14 Mart 2011'de başlayan halk ayaklanmasının başından bu yana Kürtlerin sokak gösterileri yoluyla rejimi protesto ettiğini ancak silaha başvurmaktan kaçındıklarını anlattı.

Esed tampon bölgeden korktu

“Esed yönetiminin Kürt bölgelerine müdahale etmemesi bu konuda bir hesabı olmadığını göstermez” diyen Heme, şunları söyledi: “Müdahale etmemesinin birinci sebebi, Kürtlerin yaşadığı kentlerin tamamının Türkiye sınırında olması. Diğer şehirlerde yaptıklarını bizim yaşadığımız yerlerde de yapmış olsaydı büyük çapta 100 binleri bulacak göçler yaşanacaktı. Türkiye, devrimin başlangıcında, çok fazla mülteci gelmesi halinde Suriye topraklarında bir güvenlik bölgesi oluşturacağını açıklamıştı. Esed de Türkiye ile arasında başka sorunların çıkmasından korktu ve böyle bir sonuca neden olmak istemedi.” SKUM Başkanı Heme, Esed rejiminin Kürtlere müdahale etmemesinin diğer nedeninin ise, halkla arasında yaşanan çatışmaları “Sünni-Alevi çatışması” olarak ya da bazı grupların yönetimi ele geçirme çabası olarak yansıtmak istemesinden kaynaklandığını savundu. Heme, “Özellikle Şiilere ‘bakın Sünniler yönetimi ele geçirmek istiyor’ diyebilmek için Kürt bölgelerine karışmıyor” şeklinde konuştu.

Heme, Esed yönetiminin Kürtlerle anlaşmak için birçok kez girişimde bulunduğunu, kendilerinden temsilci istediğini ancak yönetime katılmayı ancak iktidarın Suriye halkının eline geçmesi halinde kabul edeceklerini söyledi.

Esed oyun oynuyor

Suriye'nin kuzeyindeki bazı bölgelerde Kürt grupların kontrolü ele geçirmesiyle ilgili tartışmalara değinen Heme, Esed yönetiminin bölge ülkelerine mesaj vererek Kürtler ve Araplar arasında çatışma oluşturmak istediğini savundu. Heme, “O durum bana göre bir operasyondu, Esed’in oynadığı bir oyundu. Kürtlerin yaşadığı bazı kentlerde bazı resmi kurumlardan asayiş kollarından sadece bir tanesini geri çekti. Bu taktik bir oyundu, tuzaktı. Bununla, hem kendi kamuoyuna hem de etrafındaki ülkelere, Türkiye'ye ‘Bakın işte Kürtler Kürt bölgelerinde yönetime el koydular’ mesajını vermek, Arap devletlerini de Kürtlere karşı kışkırtıp Arapların kendisini desteklemesini yani ‘Bakın ben gidersem Suriye parçalanacak’ demeye getirdi. Sadece bu değil aynı zamanda Kürtlerin ve Arapların da birbirleriyle çatışmasına zemin hazırlamak istedi” dedi. Esed rejiminin şimdilik Halep ve Şam'daki direnişlerle meşgul olduğuna işaret eden Heme, “Esed buralarda, Dera ve Hama’da kontrolü sağlarsa sıra Kürt bölgesine gelecektir” diye konuştu.

Rejim Gittikçe Zayıflıyor

SKUM Başkanı Heme, Kürt grupların Özgür Suriye Ordusu'yla (ÖSO) ilişkilerine de değinerek, ÖSO'ya karşı olmadıklarını söyledi. “Onları destekliyoruz” diyen Heme, “Kendilerine yardım edeceğimizi ancak bir parçaları olmayacağımızı söyledik. Bölgemizde onlara ihtiyaç yok. Çünkü herhangi bir çatışma olmadı.

Yeni Akit 

HABERE YORUM KAT