1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed Karşıtı Nusayrilerden Kahire'de Konferans
Esed Karşıtı Nusayrilerden Kahirede Konferans

Esed Karşıtı Nusayrilerden Kahire'de Konferans

Hafız Esad döneminde 10 yıldan fazla bir süre hapis yatmış olan muhalif Nusayri aktivist Besam el-Yusuf, "Tüm muhalifleri, rejim tarafından ateşlenen mezhepçilik sorununun üstüne gitmeye çağırıyoruz.

A+A-

Baas rejiminin diktatörü Esad'a karşı olan Suriyeli Nusayrilerden oluşan 150 kadar delege, Kahire'de düzenledikleri toplantıda, birleşik bir Suriye'yi desteklediklerini duyurarak, diğer muhalif gruplara Esad sonrası gerçekleşebilecek olası mezhepçi çatışmaları engellemek için birlikte mücadele çağrısı yaptı.

Reuters'in haberine göre, Hafız Esad döneminde 10 yıldan fazla bir süre hapis yatmış olan muhalif Nusayri aktivist Besam el-Yusuf, "Tüm muhalifleri, rejim tarafından ateşlenen mezhepçilik sorununun üstüne gitmeye çağırıyoruz. Rejimin oynayacağı son kart, bir iç savaş ve Suriye'nin bölünmesi olacak" dedi.

Kahire'de Nusayrilerin katıldığı konferansın örgütlenme komitesi tarafından yayımlanan deklarasyonda, "Gittikçe daha yalnız ve zayıf hâle gelen rejim, mezhepçi bağnazlıkları katliamlara dönüştürmek için çalışıyor. Rejimi karşıtı güçler arasında da meseleyi mezhepçi bir savaşıma doğru itenler var" denildi.

Baas diktatörlüğünü mezhep kartını oynamaktan mahrum bırakmanın rejimin düşüşü için çok önemli olacağının altının çizildiği açıklamada, bunun aynı zamanda eşit yurttaşlık ve adalet temelinde modern bir Suriye devletinin kurulması yolundaki toplumsal sözleşmenin sağlanabilmesi açısından da kritik önemde olduğu kaydedildi.

Konferansın örgütlenmesine yardım eden muhalif Nusayri aktivistlerden İssam el-Yusuf da, Suriye Devrimi'nin, kendi mezhebinden insanlara, Nusayrilerin monolitik bir blok olmadığını gösterme şansı verdiğini dile getirdi.

Devrimin ilk günlerinde Sünni bölgesi El-Halidiye'de katıldığı bir rejim karşıtı gösteriye Baas güçlerinin saldırısı sonucu bir grup arkadaşıyla birlikte bir eve sığındıklarını anlatan el-Yusuf, "Evin sahibi, benim Nusayri olduğumu bilmiyordu, Nusayrilere beddua etmeye başladı. Yoldaşlarım benim de bir Nusayri olduğumu söylediklerinde ise bana gelerek evinin anahtarlarını teslim etti" dedi.

Muhalefeti de mezhepçilik sorunuyla yeterince yüzleşmemekle eleştiren Youssef, konferanstan çıkacak belgelerin, Nusayrilerin ulusal birliğe ve toplumlar arasında yurttaşlık temelinde barışa bağlılıklarını onaylayacağını umduğunu söyledi. Suriye'deki demokratik muhalefetin birleşmesi gerektiğini dile getiren muhalif aktivist, "Biz Nusayriler öncelikle Suriyeliyiz. Gerçek bir değişimin parçası olmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Marksist.org

HABERE YORUM KAT

1 Yorum