1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. "Esed, İran ve Moskova'nın Kiralık Rejimine Döndü"
"Esed, İran ve Moskova'nın Kiralık Rejimine Döndü"

"Esed, İran ve Moskova'nın Kiralık Rejimine Döndü"

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Ahmed Ramazan, "Esed, İran ve Moskova'nın elinde kiralık bir rejim haline döndü" dedi.

A+A-

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), Esed'in Rusya ziyaretini bu ülkenin siyasi propaganda yürütmeye çalışması olarak değerlendirdi.

SMDK Sözcüsü Ahmed Ramazan, "Rusya, en modern uçaklar ve roketlerle yaptığı taraflı yoğun bombardımana rağmen Esed rejiminin sahada başarı elde edemeyeceğini görmesi nedeniyle şu an siyasi propaganda yürütmeye çalışıyor" dedi.

Ramazan, "Rusya, askeri operasyonu siyasi operasyona dönüştürmeye çalışmaya başladı. Bir siyasi süreç olduğunu açıkladılar. Ancak gerçekte Rusya, Cenevre 1 Konferansıyla çizilen süreçten bahsetmiyor" diyerek, bunu Moskova'dan yapılan tüm açıklamalarda gördüklerini ifade etti.

Rusya'nın Cenevre 1 sürecinden ve BM kararlarından uzaklaştığına dikkati çeken Ramazan, "Rusya, Beşşar Esed'i revize etmek ve yönetimde kalması için Baas Partisi, İran müttefikleri ile Moskova'nın yönetimde kaldığı seçimlerden farklı olmayan bir genel seçim düzenlenmesinden bahsediyor" ifadelerini kullandı.

Esed rejiminin sahadaki başarısızlığının, İran ve Esed yanlısı militanların ülke genelinde 10 yeni cephe açmasına yol açtığını söyleyen Ramazan, "Ancak İran işgal güçleri ve Rus uçakları bir başarı elde edemedi. 

"Esed, İran ve Moskova'nın elinde kiralık bir rejim haline döndü"

Ramazan, "Ziyaret İran'ın Suriye’deki askeri etkisini daha da arttıracağı açıklamalarıyla eş zamanlı gerçekleşti. 'Esed rejiminden resmi bir açıklama gelmeden' İran bir taraftan Esed'in talebi üzerine Suriye'deki askerini arttırma kararı alıyor, diğer taraftan Moskova Suriye'ye müdahale ettiğini duyuruyor. Bizim için Esed, İran ve Moskova'nın elinde kiralık bir rejim haline döndü. Şimdi de Moskova, Esed'in kendi yetkililerinin dahi haberi olmadığı Rusya ziyaretini açıklıyor" ifadesini kullandı.

Rusya'nın askeri saldırılarını açıklaması gibi Esed'in ziyaretinin de Rusya tarafından açıklanmasının bir "skandal" olduğunu dile getiren Ramazan, "Ziyaretin Esed ve yetkilileri tarafından değil de Rusya tarafından duyurulması, rejimin İran ve Moskova'nın elinde kendi lehlerine kullanılan bir kağıt parçasına dönüştüğünü gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu.

SMDK'nın ziyarete bakışıyla ilgili sorusuna ise Ramazan, "Esed'in Suriye halkını öldürdüğü gibi Putin'de Suriye halkını öldürüyor. Bizler ziyareti sadece iki katilin öldürmeyi nasıl sürdürebilecekleri konusundaki görüşmesi olarak değerlendiriyoruz" dedi.

Ziyarete asıl cevabın uluslararası toplumdan verilmesi gerektiğini söyleyen Ramazan, "Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne üye olan bir ülke, kabul edilmeyen bu davranışıyla Suriye halkına ve uluslararası topluma da meydan okuyor" diye konuştu.

AA

HABERE YORUM KAT