1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. “Esed İktidarda Olduğu Sürece Suriye'ye Barış Gelmeyecek”
“Esed İktidarda Olduğu Sürece Suriye'ye Barış Gelmeyecek”

“Esed İktidarda Olduğu Sürece Suriye'ye Barış Gelmeyecek”

BM Güvenlik Konseyi'ndeki Suriye oylamasının ardından konuşan İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond, Esed iktidarda olduğu sürece Suriye'ye barış ve birliğin asla gelmeyeceğini söyledi.

A+A-

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ndeki (BMGK) Suriye oylamasının ardından yaptığı konuşmada, hava saldırıları ve ayrım gözetmeden yapılan bombalara son verilmesi gerektiğini belirten İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, “Suriye krizinin biteceğini söylemek için çok erken ancak kabul edilen karar tasarısı ve alınan kararlar önemli bir adım.” değerlendirmesinde bulundu.

“Esed'in Geleceğine İlişkin Keskin Farklılıklar Var”

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de, Konsey'in Suriye'deki katliamın durdurulması yönünde tüm taraflara önemli bir mesaj verdiğini belirtti.

Taraflar arasındaki ayrılıkların hâlen giderilemediğini de dile getiren Kerry, “Önümüzde büyük engeller olduğunun farkındayız. Uluslararası toplum arasında özellikle Esed'in geleceğine ilişkin keskin farklılıklar var.” dedi.

Esed'e ilişkin ABD ile Uluslararası Suriye Destek Grubu'ndaki (USDG) birçok ülkenin tutumunun net olduğunu dile getiren Kerry, “Birçok ülke ve bize göre Esed ülkeyi yönetebilecek yetenek ve güvenirliği kaybetti. Ancak bu görüşü herkes paylaşmıyor.” diye konuştu.

“Halkın Bir Kısmını Katleden Halkı Nasıl Birleştirebilir?”

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ise Suriyeli muhaliflerin birleşerek siyasî çözüm için taahhütte bulunduklarını, bu sayede bir temas noktası olduğunu kaydetti.

Fabius, Suriye hükûmeti ile muhalifler arasında gerçekleşecek müzakerelerin ancak Esed'in gitmesi konusunda güvenilir garanti sağlanması hâlinde başarılı olabileceğini belirterek, “Halkın bir kısmını katleden bir kişi nasıl halkı bütünleştirebilir? Esed'in seçimlere katılması fikri bizim için kabul edilemez.” dedi.

AA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT