1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. "Esed İktidarda Kaldığı Sürece Şiddet Artıyor"
"Esed İktidarda Kaldığı Sürece Şiddet Artıyor"

"Esed İktidarda Kaldığı Sürece Şiddet Artıyor"

Beyaz Saray Sözcüsü Earnest, “Esed iktidarda kaldığı sürece Suriye'de şiddet artıyor ve ülke daha tehlikeli hâle geliyor.” dedi.

A+A-

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Suriye'de Beşşar Esed'in meşruiyetini çoktan kaybettiğini vurgulayarak, “Esed iktidarda kaldığı sürece Suriye'de şiddet artıyor ve ülke daha tehlikeli hâle geliyor.” dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Earnest, günlük basın brifinginde, Suriye'deki son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Suriye'deki durumun giderek kötüleştiğine dikkat çeken Earnest, “Esed, hâlâ Suriye ordusuna, masum ve silahsız sivillere saldırı düzenleme emri veriyor.” diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Avusturya'nın başkenti Viyana'daki, “Eğer Esed B planının olmadığı sonucuna varmışsa bunu temelsiz olarak yapmıştır ve bu çok tehlikeli bir durumdur.” şeklindeki sözleri hatırlatılan Earnest, “Bakan Kerry, Esed iktidarda kaldığı sürece ülkede daha fazla kaos ve şiddetin süreceği görüşünü dile getirmiştir.” açıklamasını yaptı.

“Esed Rejimi Yardım Ulaştırılmasını Engelliyor”

“Esed rejimi, Suriye'nin insanî yardıma muhtaç bölgelerine yardım ulaştırılmasını engelliyor.” diyen Beyaz Saray Sözcüsü, Esed rejiminin “çatışmaların durdurulması” anlaşmasında verdiği sözlere uygun şekilde yardımların ihtiyaç duyulan bölgelere ulaştırılmasını mümkün hâle getirmesi gerektiğinin altını çizdi.

AA

HABERE YORUM KAT