1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed, Haresta’yı Harabeye Çevirdi
Esed, Haresta’yı Harabeye Çevirdi

Esed, Haresta’yı Harabeye Çevirdi

Suriye’nin başkenti Şam’ın doğusundaki, 100 bin kişinin yaşadığı Haresta ilçesi ‘’harabe şehir’’ haline geldi.

A+A-

Suriye’nin başkenti Şam’ın doğusunda yer alan Haresta ilçesi, rejimin yoğun bombardımanı sebebiyle adeta harabeye dönmüş durumda.

İlçede iki aydan bu yana Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile Beşşar Esed’e bağlı ordu birlikleri arasında yaşanan çatışmalar sırasında Suriye ordusunun roket, havan topu ve savaş uçaklarıyla gerçekleştirdiği saldırılarda yüzlerce evin yıkıldığı ya da hasar gördüğü ve ilçenin alt yapısının çöktüğü gözlemleniyor.

Evlerin yanı sıra camiler ve iş yerleri de yerle bir olmuş durumda.

Yaşananlar nedeniyle yaklaşık 100 bin kişinin kasabayı terk ettiği ve daha güvenli bölgelere kaçtığı ifade ediliyor. Kaçışlar nedeniyle Haresta adeta hayalet kente dönüştü.

Yaşananlara rağmen göç etmeyenlerin bulunduğu kent merkezi dışında az da olsa yaşam izlerine rastlamak mümkün.

Kasyon Dağı’ndan açılan ateş, Şam’ın banliyölerine kan kusturuyor

Esed güçlerinin Haresta’da yaptığı yıkımı kendi imkanlarıyla dünyaya duyurmaya çalışan Suriye Genel Devrim üyesi medya sorumlusu Yusuf Ebu Muhammed, AA muhabirine, Kasyon Dağı’nda konuşlandırılan top ve tankların muhaliflerin yoğun olduğu Şam banliyölerine kan kusturduğunu söyledi.

İlçedeki askeri birimin ÖSO birliklerince kuşatılması üzerine yoğun çatışmaların yaşandığına değinen Ebu Muhammed, ‘’Askeri yönetim idaresinin silahlı muhaliflerin eline geçmesi durumunda kent merkezine doğru ilerleyiş daha hızlı olacağı için idare, muhalifler tarafından kuşatılmış durumda’’ dedi.

Savaş uçaklarının yerleşim yerlerini bombalaması sonucu çok sayıda sivilin hayatını kaybettiğini, yüzlerce evin yıkıldığını ve hasar gördüğünü anlatan Ebu Muhammed, Haresta’da yerleşim yerine her gün havan topunun isabet ettiğini vurgulayarak ‘’Düşen bir havan topunda can pazarı yaşandı. İnsanlar öldü. Araçlar küle döndü, evlerde yangınlar çıktı’’ diye konuştu.

“Esed yanıldı”

Muhaliflerin yoğun olduğu kent ve bölgeler rejimin ağır bombardımanı altındayken Şam yönetimiyle diyalog masasına oturmanın imkansız olduğunun altını çizen Ebu Muhammed, ‘’Beşşar Esed halka baskı yaparak olayları bastıracağını tahmin etti. Yanıldığını anlayınca da halka şiddet uyguladı. Birçok devlet büyüğüne ordu birliklerini kentlerden çekme sözü verdi, fakat sözünde durmadı’’ diye konuştu.

HABERE YORUM KAT