Esed, Halkıyla Birlikte 3 Bin Filistinliyi de Katletti

20.09.2015 18:36
Esed, Halkıyla Birlikte 3 Bin Filistinliyi de Katletti
İnsan hakları merkezleri tarafından yayınlanan istatistiklere göre beş yıl önce olayların başladığı Suriye’de şimdiye kadar 3022 Filistinli mülteci hayatını kaybetti.

Suriye’deki Filistinliler İçin Çalışma Grubu'nun bugün yayınladığı rapora göre, Filistinli mültecilerden 1043’ü saldırı ve bombardıman, 663’ü rejimle silahlı gruplar arasında çıkan çatışmalar nedeniyle hayatını kaybederken, rejim zindanlarında işkence sonucu da 415 Filistinli mülteci hayatını kaybetti.

Rapora göre, bunların dışında bazı mülteciler açlıktan hayatını kaybederken, bazıları da başka ülkelere giderken denizde boğularak veya Türkiye’ye geçmek isterken sınırda hayatını kaybetti.

Raporda, Suriye’ye komşu ülkelerin Filistinli mültecileri kabul etmek istememeleri yüzünden Suriye dışına çıkamayan mültecilerin içeride ciddi sıkıntılar çektikleri hatırlatıldı.

Raporda ayrıca, Ürdün hükümet kararıyla Filistinli mültecileri kabul etmezken, Türkiye’nin vizeyi durdurduğu, Lübnan’ın ise sadece transit geçen veya Avrupa ülkelerine gideceklerine dair ellerinde belge olan kişilere izin verdiği ifade edildi.

Suriye’de savaş başladığında tarafsız olduklarını bildirmelerine rağmen baskıya ve zulme maruz kalan Filistinli mülteciler ülkede bir insanlık dramı yaşıyorlar. Aylardır kuşatma altındaki Yermük Mülteci Kampı saldırı ve ambargo nedeniyle hayalet şehri andırıyor.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim