1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed, Halkı Misket Bombasıyla Vurdu
Esed, Halkı Misket Bombasıyla Vurdu

Esed, Halkı Misket Bombasıyla Vurdu

Esed güçlerinin, çeşitli kentlere ağır silahlarla düzenlediği saldırılarda 64 kişi hayatını kaybetti.

A+A-

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Esed güçlerinin sabahtan bu yana hava ve karadan düzenlediği saldırılarda Şam'da 19, Humus'ta 18, Dera ve Halep'te 7'şer, İdlib'te 6, Hama'da 3, Rakka'da 2, Kuneytra ve Haseke kentinde birer olmak üzere toplam 64 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Esed güçlerinin Kasyon Dağından başkent Şam'ın Dareya, Yermuk, Tamadmun, Haresta, Doğu Guta, Zemelka Cobar ve Kabun bölgelerini yoğun top ateşine tuttuğunu aktaran (SRGC), kentin Yermuk, Dareya, Babila ve Berze banliyölerinde direnişçiler ile Esed güçleri arasında yoğun çatışmaların yaşandığını bildirdi.

SRGC, Şam'ın Kalamun bölgesinden ülkenin kuzeyine doğru Scud füzelerinin fırlatıldığını ve Kalamun bölgesinde direnişçiler ile Esed güçleri arasında çatışmaların olduğunu da duyurdu.

Humus'un güney kesimlerinde konuşlanan Esed güçlerinin, kentin Bab-ı Amr ve Bab Hud bölgelerini tank ve top ateşine tutması nedeniyle çok sayıda evin yıkıldığını ve hasar gördüğünü belirten SRGC, savaş uçaklarının kentin Telbise ilçesini bombalamasıyla çok sayıda kişinin öldüğünü ve yaralandığını, enkaza dönüşen binaların altından ceset ve yaralıların çıkarılmaya çalışıldığını kaydetti.

Savaş uçaklarının Halep'in Haritan beldesini ''misket bombasıyla'' vurması sonucu ölü ve yaralıların olduğunu iddia eden  SRGC, Halep'in birçok bölgesinde şiddetli çatışmaların yaşandığını aktardı.

 

HABERE YORUM KAT