1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed Halka Karşı Kimyasal Tim Kurmuş
Esed Halka Karşı Kimyasal Tim Kurmuş

Esed Halka Karşı Kimyasal Tim Kurmuş

Suriyeli bilimadamından şok itiraf: Esed kimyasal silah kullanma yetkisi verdiği 451 ve 452 adında iki timle halkına sarin gazı bombası attırdı.

A+A-

Kimyasal silahların Beşar Esed tarafından Suriye’de sistematik bir şekilde kullanıldığı ileri sürüldü. İsrail'in Ocak ve Mayıs'ta iki kez bombaladığı Şam'daki Askeri Araştırma Merkezi Camraya'da çalışan Suriyeli bir bilim adamı, Esed'in muhaliflerin ilerleyişini durdurmak için Aralık 2012'den bu yana küçük miktarlarda sarin gazına başvurduğunu söyledi.

El Cezire'ye konuşan sürgündeki kimyager, 'Tespit edilmesin diye küçük miktarlardaki sarin gazından bombalar üretildi. Esed bunun için 451 ve 452 adında iki özel bir birim bile kurdu. İlk sarin gazı bombası Aralık 2012'de Humus'a bağlı El Halidiye bölgesine atıldı. Sarin bombaları daha sonra Şam'daki muhalif saflarına iki kez, Halep'in Şeyh Maksud ve Han el Asal bölgeleriyle İdlib'in Serakeb kasabasına ise birer kez atıldı' diye konuştu. Adı belirtilmeyen kimyager, Esed'in stoklarında ülkeyi yok edecek sarin ile hardal bulunduğunu kaydetti.

KURTULMA ŞANSI YOK

Sarin başlıklı bir Scud-B füzesinin atmosferde 3 kilometre uzunluğunda ve 500 metre genişliğinde bir kimyasal bulut oluşturduğunu vurgulayan bilim adamı, 'Bu bulutun altındaki hiç bir canlının kurtulma şansı yok 'dedi. 23 Aralık 2012'de Suriye'den kaçan kimyager, uzun söyleşisinde Esed'in stoklarında 700 ton sarin gazı, jetlerden ve rampalardan atılmaya hazır 3 bin kimyasal bomba ile kimyasal başlığa sahip 100 kadar füzesi olduğunu da vurguladı. Eski kimyager, 'Esed'in cephaneliğinde ayrıca çok miktarda hardal ile VX cinsi sinir gazı da var' dedi.

İSRAİL'İ ÖRNEK ALMIŞLAR

Kimyasal silah stratejisinin temelinde İsrail'in nükleer gücüyle baş etme düşüncesinin yattığını kaydeden kimyager sözlerini şöyle bitirdi: 'İzopropil alkol ile karıştırılan sarin küçük bombalar şeklinde kullanılıyor. Bu yüzden tespiti çok zor'. Öte yandan muhalifler Esed yönetiminin geçtiğimiz günlerde Şam'ın Adra bölgesinde kimyasal silah kullandığını iddia etti. SMDK'dan yapılan açıklamada 'Adra kırsalındakimyasal silah kullanması sonucu 4 kişi öldü, 50 kişi de zehirli gazdan etkilendi'denildi

SÜNNİLERE GÜVENMİYOR

Beşar Esed'in kimyasal savaş tümeni olarak bilinen 5. Tümen'in generallerinden Zahir el Sakit'i de El Cezire'ye yaptığı açıklamada, kimyasal silahlar için 451 ve 452 adında iki özel birimin kurulduğunu doğruladı. Geçen ay Suriye'den kaçan ve saf değiştiren Sünni general, 'Esed beni 451'in başına getirmeyi düşünüyordu. Ancak benim yerime rejime daha sadık olduğunu düşündükleri Muhammed Ali Wanus adında bir albayı getirdi. Çünkü o bir Nusaydiydi' dedi.

YENİ ŞAFAK

HABERE YORUM KAT