1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed Güçlerinin Saldırılarında 95 Kişi Öldü
Esed Güçlerinin Saldırılarında 95 Kişi Öldü

Esed Güçlerinin Saldırılarında 95 Kişi Öldü

Suriye'de Esed güçlerinin çeşitli kentlerde ağır silahlarla düzenlediği saldırılarda 95 kişi yaşamını yitirdi.

A+A-

Beşşar Esed'e bağlı güçlerin çeşitli kentlere ağır silahlarla düzenlediği saldırılarda 12'si çocuk, 6'sı kadın olmak üzere 95 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü'nden (SNHR) yapılan açıklamada, rejim güçlerinin hava ve karadan gerçekleştirdiği saldırılarda Humus'ta 49, başkent Şam'ın banliyölerinde 13, Hama ve İdlib'te 8'er, Halep ve Dera'da 7'şer ve Deyru'z Zor'da 3 olmak üzere 95 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Baas ordusuna bağlı helikopterlerin başkent Şam'ın Dareyya banliyösüne 9 "varil bombasıyla" saldırması sonucunda çok sayıda yerleşim yerinin yıkıldığı ve hasar gördüğü kaydedilirken bölgeden yoğun dumanların yükseldiği dile getirildi.

Hükümet güçlerinin Şam'da Filistin mülteci kampına insani yardımların girmesine izin vermediği ve bölgenin uzun zamandan beri kuşatma altında olması nedeniyle her gün açlıktan ölenlerin olduğu bildirildi.

Açıklamada ayrıca, Esed güçlerinin muhaliflerin denetiminde olan Humus'un el-Vaer bölgesine ağır silahlarla saldırmasında çok sayıda ev, iş yeri ve araçta yangının çıktığı belirtildi. Rejim güçlerinin Humus bölgesinde silahlı muhaliflerin denetimindeki bölgelere roket, havan topu ve füzelerle saldırdığı vurgulandı.

Açıklamada, Halep'in Mesekin Hananu bölgesinde bomba yüklü aracın infilak ettiği, İdlib'in Darkuş kasabasında ise Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı birliklerle Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) güçleri arasında yoğun çatışmaların yaşandığı kaydedildi.

HABERE YORUM KAT