Esed Güçlerinin Saldırılarında 67 Kişi Katledildi

27.09.2013 09:09
Esed Güçlerinin Saldırılarında 67 Kişi Katledildi
Suriye'de Baas rejimine bağlı güçlerin çeşitli kentlere ağır silahlarla gerçekleştirdiği saldırılarda 67 kişi hayatını kaybetti.

Suriye İnsan Hakları Örgütü'nden (SNHR) yapılan açıklamada, rejim güçlerinin hava ve karadan gerçekleştirdiği saldırılar sonucunda başkent Şam'ın banliyölerinde 18, Humus ve Dera'da 11'er, İdlib'de 7, Rakka ve Humus'ta 6'şar, Halep'te 5, Deyru'z Zor'da 2 ve Kuneytra'da 1 olmak üzere 67 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Hayatını kaybedenlerden 12'sinin işkence sonucu yaşamını yitirdiği belirtilen açıklamada, 21 direnişçinin de yaşanan çatışmalarda hayatını kaybettiği ifade edildi.

Açıklamada, Esed güçlerinin saldırıları esnasında çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi.

Suriye Genel Devrim Konseyi'nden (SRGC) yapılan açıklamada da Halep'teki Kuveyris askeri havaalanı ile Uluslararası Halep Havaalanı çevresinde direnişçiler ile Esed güçleri arasında şiddetli çatışmaların çıktığı ve Esed güçlerine ait savaş uçaklarının söz konusu yerlerdeki yerleşim birimlerini bombaladığı kaydedildi.

Halep'in Eşrefiye ve Haydariye bölgelerinde de zaman zaman çatışmaların yaşandığı belirtilen açıklamada, direnişçilerin kentin güney kesimlerinde Esed güçleri karşısında ilerleme kaydettiğini ve rejim güçlerine zayiat verdiğini aktardı.

Direnişçilerin Hama ve Humus kenti çevresinde yer alan rejim güçlerinin bulunduğu merkezlere saldırarak Esed güçlerine büyük zayiat verdiği ve çok sayıda zırhlı aracı imha ettiği belirtilen açıklamada, Tevhid Tugayı'nın Hama'nın kırsal bölgelerinde MİG savaş uçağı düşürdüğü açıklandı.

Açıklamada, Şam'ın Berze, Zemelka, Yermuk, Duma ve Haresta banliyölerinin yoğun havan topu ve roket saldırılarına maruz kaldığına işaret edilerek, Cobar, Kabun, Abbasiyyin ile Berze bölgelerinde çatışmaların yaşandığı ve Esed güçlerinin Kasyon Dağı'ndan kentte topçu ateşi başlattığı ifade edildi.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim