1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed Güçlerinin Saldırılarında 65 Kişi Şehit Oldu
Esed Güçlerinin Saldırılarında 65 Kişi Şehit Oldu

Esed Güçlerinin Saldırılarında 65 Kişi Şehit Oldu

Suriye'de, Esed güçlerinin, direnişçilerin denetimindeki bölgelere ağır silahlarla düzenlediği saldırılarda 65 Suriyeli katledildi.

A+A-

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) tarafından yapılan açıklamada, Esed güçlerinin direnişçilerin kontrolünde olan bölgelere karadan ve havadan düzenlediği saldırılarda Hama'da 19, başkent Şam'ın banliyölerinde 12, Halep'te 15, Deyru'z Zor'da 5, İdlib'de 4, Humus'ta 3, Rakka'da 3, Tartus'ta 2 ve Dera'da 2 olmak üzere 65 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi. 

Suriye Yerel Koordinasyon Komitesinden (LCC) yapılan açıklamada da Esed güçlerine ait helikopterlerin Halep'te direnişçilerin denetiminde olan farklı bölgelere varil ve vakum bombaları attığı, çok sayıda yerleşim yerinde büyük hasar meydana geldiği ifade edildi. 

Kentin eski Halep bölgesinde İslami Cepheye bağlı birliklerle Esed güçleri arasında zaman zaman çatışmaların yaşandığı bildirilen açıklamada, Hama kenti çevresinde rejim güçlerine ait çok sayıda kontrol noktasının denetimini sağladığı kaydedildi.

Rejim güçlerinin başkent Şam'ın Duma, Cobar, Tadamun, Kabun ve Dareya bölgelerine havan topu attığı ve uçaklarla bombaladığı aktarılan açıklamada, direnişçilerin Cobar bölgesinde, Hizbullah milislerinin de içinde yer aldığı rejim güçlerinin karargah olarak kullandığı binalara saldırdığı ifade edildi. 

HABERE YORUM KAT