1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed Güçlerinin Saldırılarında 54 Kişi Öldü
Esed Güçlerinin Saldırılarında 54 Kişi Öldü

Esed Güçlerinin Saldırılarında 54 Kişi Öldü

Suriye'de Esed'e bağlı güçlerinin çeşitli kentlere yönelik düzenlediği saldırılarda 12'si çocuk, 4'ü kadın olmak üzere 54 kişi hayatını kaybetti.

A+A-

Suriye İnsan Hakları Örgütü'nden (SNHR) yapılan açıklamada, rejim güçlerinin çeşitli kentlerde direnişçilerin denetimindeki bölgelere hava ve karadan ağır silahlarla düzenlediği saldırılarda Halep'te 20, başkent Şam'ın banliyölerinde 16, Dera'da 6, İdlib'de 5, Deyru'z Zor'da 4, Hama, Kuneytra ve Lazkiye'de birer olmak üzere 54 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Ölenlerden 5'inin işkence sonucu yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) tarafından yapılan açıklamada da İslami Cephe'ye bağlı birliklerin Halep kentinin güneyinde yer alan Şeyh Lütfi, Karm el-Fıstık ile Zeytun köylerinin denetimini sağladığı belirtilirken, Halep Uluslararası Havaalanı ile Neyrab Askeri Havaalanı çevresinde yoğun çatışmaların yaşandığı ifade edildi.

Esed’in Hava Kuvvetleri'ne bağlı bir helikopterin Şam'ın Dareyya bölgesine 7 "varil bombasıyla" saldırdığı işaret edilen açıklamada, kentin Duma, Doğu Guta, Zemelka, Cobar ve Kabun banliyölerinin Esed güçlerinin yoğun havan topu ve roket saldırılarına maruz kaldığı bildirildi.

Humus'un Eski Mahallesi'nde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile Esed güçleri arasında yoğun çatışmaların yaşandığı ve kentteki mazot artıma tesisine havan mermisinin isabet etmesi sonucu tesisten siyah dumanların yükseldiği iletildi.

Rejime bağlı güçlerin Humus'un Vaer beldesine havan topu ve roketlerle saldırdığı, saldırılarda çok sayıda yerleşim yerinin hasar gördüğü kaydedildi. Ayrıca sahil kenti Lazkiye'nin Şeyh Dahir bölgesinde şiddetli bir patlamanın meydana geldiği ifade edildi.

HABERE YORUM KAT