1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed Güçlerinin 10 Helikopteri İmha Edildi
Esed Güçlerinin 10 Helikopteri İmha Edildi

Esed Güçlerinin 10 Helikopteri İmha Edildi

Özgür Suriye Ordusu'na bağlı Hür Şamlılar Tugayı, Suriye ordusuna ait askeri havaalanını ele geçirdiğini ve havaalanındaki 10 helikopteri imha ettiğini açıkladı.

A+A-

Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı Hür Şamlılar Tugayı, Suriye'nin kuzeybatısında yer alan İdlib'in Taftanaz beldesinde Suriye ordusuna ait askeri havaalanını ele geçirdiğini ve havaalanındaki 10 helikopteri imha ettiğini bildirdi.

Açıklamada, havaya uçurularak imha edilen helikopterlerin Taftanaz ve çevresindeki sivil yerleşim yerlerinin bombalanmasında ve yüzlerce Suriyelinin öldürülmesinde kullanıldığı belirtildi.

Esed yönetimine bağlı ordu birliklerinin, 29 Temmuz'da Taftanaz Sa'd Bin Ebi Vakkas Camisi'ni yerle bir ettiği, askerlerin daha sonra postallarla camiye girerek Kur'an-ı Kerimleri yaktıkları bildirilmişti.

Ağustos ayında ÖSO Hür Şamlılar Tugayı bölgede kontrolünü arttırmıştı. Suriye Devrim Şehitleri Veritabanı'na (SRMD) göre Taftanaz'da olayların başladığı 15 Mart 2011'den bu yana Suriye ordusunun operasyonları sonucu 119 kişi öldürüldü.

HABERE YORUM KAT