1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed Güçlerinden Halep'e Scud Saldırısı
Esed Güçlerinden Halepe Scud Saldırısı

Esed Güçlerinden Halep'e Scud Saldırısı

Suriye'nin Halep kentinde, Scud füzelerinin yerleşim yerlerine isabet etmesi ve savaş uçağının hastaneyi bombalaması sonucu 65 kişi öldü.

A+A-

Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), Halep'in Ard Hamra bölgesindeki yerleşim yerine bir Scud füzesinin isabet ettiğini duyurdu. Konsey, olayda ilk belirlemelere göre 45 kişinin hayatını kaybettiğini, 100'den fazla kişinin yaralandığını bildirdi.

Bölgedeki SRGC medya sorumlusu Ahmed El Halebi, füzenin düştüğü yerde enkaz altından çok sayıda ölü ve yaralının çıkartıldığını söyledi.

Yaralıların kaldırıldığı sahra hastanelerinde yeterli tıbbi malzemenin bulunmadığını ifade eden Halebi, yaralı sayısının çokluğundan dolayı tedavide de yetersiz kalındığını vurguladı.

Halebi, Ard Hamra bölgesinde 65 evin yıkıldığını, enkaz altından ölü ve yaralıların çıkartılması için iş makineleriyle çalışmaların devam ettiğini belirtti. 

Öte yandan, Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC), ülkenin doğu kesiminde yer alan Deyru'z Zor kentinde Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı birliklerin hava savunma tugayına bağlı Niyran Birliğinin kontrolünü ele geçirdiğini iddia etti.

LCC, birlikteki çok sayıda tankla askeri mühimmatı ele geçirdiğini ileri sürdüğü ÖSO'nun kentte Nükleer Araştırma Merkezi Kubar'da da denetimi sağladığını ifade etti.

ÖSO'nun Kubar'da bir Scud füzesini de ele geçirdiğini iddia eden LCC, taraflar arasında şiddetli çatışmaların sürdüğünü kaydetti.

Hastaneye hava saldırısı

Halep'te bir savaş uçağının hastaneyi bombalaması sonucu, ilk belirlemelere göre, 20 kişi öldü.

Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC), bir savaş uçağının Halep'in Muadi bölgesinde yer alan Ömer Bin Abdülaziz Hastanesi'ni bombalaması sonucunda 6'sı aynı aileden, 20 kişinin hayatını kaybettiğini, onlarca kişinin yaralandığını duyurdu.

Şam yoğun ateş altında

Suriye'nin başkenti Şam'ın birçok bölgesinden de siyah dumanlar yükseldiği bildirildi.

Kasyon dağından muhaliflerin yoğun olduğu yerlere düzenlenen havan topu, roket ve tank ateşi seslerinin kentin tüm kesimlerinden duyulduğu, uçak ve patlama seslerinin de sabahtan bu yana kesintisiz devam ettiği kaydedildi.

Başkentin Hamuriye, Neşebiye, Mudamiye ile Dareya banliyölerini hedef alan saldırılarda da çok sayıda roket ve havan topu mermisinin yerleşim yerlerine düştüğü bildirildi. 

Şam'ın Kalamun bölgesinde yer alan 155. Tugay'dan ülkenin kuzeyine 3 Scud füzesinin fırlatıldığını belirten LCC, bir Scud füzesinin de Halep kentinin Anadan bölgesine düştüğünü duyurdu.

Bu arada, Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), Uluslararası Halep Havaalanı ile Neyrab askeri üssünün çevresinde de iki ordu arasında yoğun çatışmaların yaşandığını, iki hava üssünün silahlı muhalif birlikler tarafından kuşatıldığını belirtti.

Öte yandan Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Beşşar Esed'e bağlı ordu birliklerinin muhaliflerin yoğun olduğu kentlere ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda 89 kişinin öldüğünü bildirdi.

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum