Esed Güçleri 'TNT'li Varil Bombası' Kullanıyor

28.10.2012 14:59
Esed Güçleri TNTli Varil Bombası Kullanıyor
SRGC Esed güçlerinin hava saldırılarında 'TNT'li varil bombaları' kullandığını ve bunun 'insanlık suçu' olduğunu belirtti.

Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) Esed güçlerinin hava saldırılarında 'TNT'li varil bombaları' kullandığını ve bunun 'insanlık suçu' olduğunu belirtti.

SRGC, Esed güçlerinin operasyonlarında kullanılan 'TNT'li varil bombaları'nın geniş çaplı maddi hasara neden olarak sivil kayıpları hızla arttırdığına dikkati çekti.

Esed yönetimine bağlı savaş uçakları ve helikopterlerin 'TNT'li varil bombaları'nı en çok başkent Şam ve banliyöleri ile Halep'in muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde kullandığını belirten SRGC, her bombanın aynı anda onlarca binayı yerle bir ettiğini dile getirdi.

Şam Haber Ağı (SNN)'nın, sosyal paylaşım sitesinde yayınladığı görüntülerde ise bir grup askerin 5 varil bombasının fitilini ateşleyerek rastgele bir sivil yerleşim birimine attıkları gözlemleniyor.

SNN, görüntülerin askerlerin cep telefonlarıyla çekildiğini ve para karşılığında satıldığını belirtti. 

İnsan hakları örgütleri, Suriye'de olayların başladığı Mart 2011'den bu yana ülkede 38 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini ve 2,8 milyondan fazla binanın yıkıldığını veya kullanılamaz hale geldiğini bildiriyor.

 • Yorumlar 2
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim