1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed Güçleri Şam'da Katliam Gerçekleştirdi: 44 Şehit
Esed Güçleri Şam'da Katliam Gerçekleştirdi: 44 Şehit

Esed Güçleri Şam'da Katliam Gerçekleştirdi: 44 Şehit

Esed güçlerine ait savaş uçaklarının başkent Şam'ın doğusunda yer alan Duma ve Kafr Batna bölgelerindeki çarşılara "vakum bombası" atması sonucu 44 kişi şehit oldu.

A+A-

Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) tarafından yapılan açıklamada, savaş uçaklarının direnişçilerin kontrolündeki Kafr Batna'da ve Duma bölgesindeki çarşılara "vakum bombası" attığı, saldırılarda, çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere 44 kişinin şehit, onlarca kişinin yaralandığı belirtildi.

Yaralıların bölgedeki sahra hastanelerine kaldırıldığı ifade edilen açıklamada, "çok sayıda yaralının durumu ciddi. Bölgedeki sahra hastanelerinde gerekli tıbbi malzeme de bulunmuyor. Ölü sayısının yükselmesinden endişe ediliyor" denildi.

Söz konusu bölgelerin her gün rejim güçlerinin hava saldırılarına maruz kaldığı belirtilen açıklamada, Esed güçlerinin Duma ve Kafr Batna bölgesinde yeni "katliam" gerçekleştirdiği ifade edildi.

Esed güçleri 130 Kardeşimizi Katletti

Suriye İnsan Hakları Örgütünden (SNHR), Esed güçlerinin, çeşitli kentlere kara ve havadan gerçekleştirdiği saldırılarda 10'ü kadın, 7'si çocuk 130 Suriyelinin şehit olduğunu bildirildi. 

SNHR tarafından yapılan açıklamada, Esed güçlerinin direnişçilerin kontrolünde olan bölgelere karadan, havan topu, tank atışı ve yerden yere atılan füzelerle havadan "vakum, misket ve varil bombalarıyla" saldırması sonucu başkent Şam'ın banliyölerinde 4'ü kadın, 5'i çocuk 71, Halep'te 5'i kadın biri çocuk 37, Hama'da biri kadın 7, Deyru'z Zor'da 5, Dera'da 3, Haseke'de 2, Humus'ta 3, Kuneytra'da 1 çocuk, Tartus'ta 1 olmak üzere 130 kişinin şehit olduğu belirtildi.

Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC) de yaptığı açıklamada, Esed güçlerine helikopterlerin ve savaş uçaklarının Halep'te direnişçilerin denetiminde olan Mesekin Hananu, Kadi Askeri, Besatin Kusur, Tarik Bab, Haydariye, Salahaddin bölgesi ile Şeyh Nacar Sanayi bölgesini ve kentin civar köy ve beldelerine "varil ve vakum" bombaları attığı, çok sayıda yerleşim yerinin büyük hasar gördüğü kaydedildi.

Savaş uçaklarının başkent Şam'da direnişçilerin kontrolünde olan Duma ve Kufr Batna banliyölerindeki çarşılara da "vakum ve misket" bombası attığı, arasında kadın ve çocukların da yer aldığı çok sayıda kişinin şehit olduğu, çoğu kişinin parçalanan cesetlerinden dolayı kimlik tesbitinin yapılmadığı ifade edildi.

Açıklamada, Esed güçlerinin Muleyha, Deraya, Cobar ve Kabun bölgelerini de yoğun bir şekilde bombaladığı duyuruldu.

Başkent Şam'ın Meysat sahasında sebebi bilinmeyen şiddetli bir patlamanın meydana geldiği aktarılan açıklamada ayrıca, direnişçilerin, Şam'ın kuzeyindeki Kalamun bölgesinde rejimi destekleyen Hizbullah milislerine düzenlediği operasyonlarda, çok sayıda Hizbullah ve rejim askerinin öldürüldüğü, 2 tankın imha edildiği ve bazı askeri araçların da ele geçirildiği kaydedildi.

HABERE YORUM KAT