1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed Güçleri Pazar Günü 88 Kişiyi Katletti
Esed Güçleri Pazar Günü 88 Kişiyi Katletti

Esed Güçleri Pazar Günü 88 Kişiyi Katletti

Baas ordusunun Pazar günü çeşitli kentlerde halka ağır silahlarla düzenlediği saldırılarda 88 kişi hayatını kaybetti.

16 Temmuz 2012 Pazartesi 06:46A+A-

Suriye İnsan Hakları İzleme örgütü, Baas ordunun halka ağır silahlarla düzenlediği saldırılarda ölü sayısının 88'e yükseldiğini duyurdu.

Suriye’nin, iç kesimlerinde yer alan Humus'ta 18, başkent Şam'da 18, Deyr Ez Zor'da 15, Halep ve Dera kentlerinde 10'ar İdlib'te 8, Hama'da 4, Haseke'de 3, Suveyda ve Kuneytra'da birer olmak üzere ülke genelindeki Esed güçlerinin saldırılarında ölenlerin sayısının 88'e çıktığını belirtti.

Şam'ın Aseli bölgesinde Baas ordusu ile Özgür Suriye Ordusu arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını dile getiren Suriye Genel Devrim Konseyi, Şam'ın Tadamoon semtine çok sayıda Şebiha milisinin girdiğini bildirdi.

Halkın, ordunun Tadamnoon'da bir katliam gerçekleştirmesinden korktuğunu vurgulayan Konsey, Şam'ın Midan semtinde Baas ordusu ile Özgür Suriye Ordusu arasında çatışma çıktığını, semtteki yüksek binaların çatılarına keskin nişancıların yerleştirildiğini aktardı.

Şam'ın Kankar beldesinde de yoğun silah seslerinin geldiği ve bölgede birliğinden çok sayıda askerin ayrıldığını vurgulayan konsey, muhaliflerin Şam-Ürdün yolunu lastik yakarak trafiğe kapattığını belirtti.

Deyr Ez Zor'da şiddetli patlamaların meydana geldiğini duyuran Konsey, Hama'nın birçok semtinde nizami ordu ile Özgür Suriye Ordusu arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını kaydetti.  

HABERE YORUM KAT