1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed Güçleri Klorin Gazıyla Saldırdı
Esed Güçleri Klorin Gazıyla Saldırdı

Esed Güçleri Klorin Gazıyla Saldırdı

Suriye'de direnişçiler, Esed rejiminin İdlib ve kırsalında klorin gazı kullandığını belirtti.

A+A-

Suriye'nin kuzeyindeki İdlib kenti ile kırsalına, dün akşam, Esed rejimine ait iki helikopterden zehirli gazlar içeren 4 varil bombası atıldığı, zehirli gaza maruz kalan 20 kişinin bölgedeki sahra hastanelerine kaldırıldığı bildirildi.

Muhammed Fadıl isimli aktivist, rejim güçlerinin İdlib'teki bir otogar ile Mehrab kavşağı yakınına zehirli gaz içeren iki varil bombası attığını belirtti. Fadıl, "İdlib kentine bağlı Sermin beldesinde bulunan hastaneye, zehirli gaz nedeniyle boğulma tehlikesi geçiren 17 kişi getirildi. Bu kişiler arasında bir anne ile çocukları da bulunuyordu" dedi. Nefes almakta güçlük çeken bu kişilerin zehirli gazdan temizlenmeleri için derhal yıkandığı ve oksijen verildiğini ifade eden Fadıl, şu an durumlarının stabil olduğunu aktardı.

Öte yandan İdlib kentine bağlı Kori köyünde yaşayan Muhammed Selim isimli aktivist de "Rejime ait bir helikopter köye, klorin gazı içeren iki bomba attı. Olayda 3 kişi boğulma tehlikesi geçirdi" dedi. Selim, bu saldırılar karşısında uluslararası toplumun sessizliğini kınadı.

Suriyeli direnişçiler Esed rejimini kimyasal silah kullandığını belirtti. Son olarak rejim güçlerinin başta Sermin olmak üzere İdlib kentinin çeşitli bölgelerinde zehirli gaz kullandığı ve 6 kişinin hayatını kaybettiği vurgulanmıştı.

AA

HABERE YORUM KAT