1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed Güçleri Halep'e Hava Saldırılarını Yoğunlaştırdı
Esed Güçleri Halep'e Hava Saldırılarını Yoğunlaştırdı

Esed Güçleri Halep'e Hava Saldırılarını Yoğunlaştırdı

Rejim Müftüsü Hassun'un fetvasının ardından Halep'te muhaliflerin denetimindeki sivil yerleşim yerleri yoğun şekilde bombalanmaya başladı.

A+A-

Suriye'de rejimin Müftüsü Ahmed Bedreddin Hassun'un verdiği fetvanın ardından Halep'te muhaliflerin denetimindeki sivil yerleşim yerlerinin yoğun şekilde bombalanmaya başladığı bildirildi.

Bustan el-Kasr bölgesindeki Sukker Cami İmamı Ebu Mücahid, yaptığı açıklamada, Müftü Hassun'un fetvasından sonra orduya ait savaş uçakları ve helikopterlerin muhaliflerin kontrolündeki sivil yerleşim yerlerini yoğun şekilde bombaladığını söyledi.

Hassun'un rejimin kentte yönetim karşıtlarının olduğu yerlere saldırması için fetva verdiğinin altını çizen Mücahid, "Esed güçleri saldırılarına Maadi bölgesinde bulunan pazar yeriyle başladı. Dün bir okulu bombaladı. Savaş uçakları ile helikopterler bugün de halkın yoğun olarak geldiği Sukker Camii ve çevresine varil bombasıyla saldırdı. Burası kentte Kur'an-ı Kerim'in öğretildiği yer. Cami saldırıda büyük hasar gördü" diye konuştu.

"Hassun'un, muhaliflerin olduğu yerlere saldırı için verdiği fetvanın İslam kanununda yeri yoktur" diyen Mücahid, şunları kaydetti:

"İslam dini çocuk, kadın ve yaşlıları öldürmeyi, camileri yıkmayı emretmez. Hassun kime çalışıyorsa ona fetvayı verdi. Sen eğer bir yerden havan topu atıldıysa, nasıl tüm bölgeyi kadını, çocuğu ve yaşlısıyla beraber yerle bir edilmesi için fetva verirsin. Peygamberimiz savaşlarda kadın, çocuk ve yaşlılara dokunmamayı, ağaçları kesmemeyi emretmişti. Hassun, Müslüman kanının daha çok dökülmesi için fetva verdi. Verdiği fetva ile kanın daha çok dökülmesini mübah kıldı. Sen şeyhlerinden dinini bu şekilde mi öğrendin? Verdiğin fetvadan dolayı seni Allah'a havale ediyoruz. Müslümanların kanının dökülmesini mübah kıldın. Ülkede dökülen her bir damla kanın vebali senin boynunadır. Bundan dolayı hesaba çekileceksin."

 (AA)

HABERE YORUM KAT