1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed Güçleri Bugün Suriye'de 36 Kişiyi Katletti
Esed Güçleri Bugün Suriyede 36 Kişiyi Katletti

Esed Güçleri Bugün Suriye'de 36 Kişiyi Katletti

Suriye'de Beşşar Esed yönetimine bağlı ordunun muhaliflere yönelik bugün düzenlediği operasyonlarda 36 kişi öldürüldü.

A+A-

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Deyr-i Zor'da 7, Şam, Tartus ve Hama'da 6'şar, İdlib ve Humus'ta 5'er, Der'a'da 1 kişi olmak üzere ikisi çocuk 36 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) ise Şam'ın merkez mahalleleri Muhacirin ve Rukneddin'de baskınlar düzenlendiğini ve çok sayıda kişinin tutuklandığını açıkladı. SRGC, İdlib'in Han Şeyhun köyüne ve Hama'nın tarihi Madik Kalesi'ne yönelik saldırıların yoğunlaştığını belirtti. Konsey, ülkenin kuzeyindeki Rakka Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nde çok sayıda muhalif göstericinin tutuklandığını bildirdi.

Şam Haber Ağı (SNN) da Esed yönetimine bağlı ordu birlikleriyle Özgür Suriye Ordusu arasındaki çatışmaların Humus'un Rastan beldesinde şiddetlendiğini, şehrin Esed güçleri tarafından havadan ve karadan bombalandığını duyurdu. 

***

“Şam Saldırılarını Suriye İstihbaratı Düzenledi”

Öte yansan El Kaide örgütünün eski liderlerinden Ebu Ömer, Suriye'nin çeşitli şehirlerinde yapılan bombalı saldırıların Suriye istihbarat örgütü "Muhaberat" tarafından gerçekleştirildiğini öne sürdü. 

Ebu Ömer, El Arabiya televizyonuna yaptığı açıklamada, patlamada ölenler arasında ismi açıklanan 15 kişinin Suriye hapishanelerinde yatan muhalif tutuklular olduğunu iddia etti.

Patlamanın meydana geldiği yerin çok sıkı korunan bir bölge olduğunu ve sivillerin hiç bir şekilde buraya ulaşamayacağını ifade eden Ebu Ömer, dışarıdan birilerinin bu patlamayı gerçekleştirmesinin mümkün olmadığını söyledi.

El Kaide örgütünün Irak kolu eski sorumlularından ve halen Cemaat-i İslami grubunun liderliğini yapan Ebu Ömer, saldırıların Irak savaşı sırasında Suriye istihbaratı ile işbirliği yapan eski bir El Kaide komutanı tarafından düzenlediğini iddia etti. Patlama öncesi Kazaz yolunun güvenlik güçleri tarafından kapatıldığını ve saldırıda hayatını kaybedenler arasında ismi açıklanan 15 kişinin "Muhaberat"ın elinde tutuklu bulunan El Kaide militanları olduğunu öne sürdü.   

Irak'ta yaşanan iç çatışma sonrası örgütten ayrıldığını ifade eden, Halep şehrinde yaşayan Ebu Ömer, muhalif gösterilerin başladığı 2011 Mart ayından bu yana Suriye'ye az sayıda El Kaide militanının giriş yaptığını ancak muhaliflerin meşru görmedikleri için bu gruplarla ilişki kurmadıklarını ifade etti. Ebu Ömer, Suriye istihbaratının sınır yoluyla Irak'a götürülen patlayıcılara izin verdiğini, hapishanelerde tutuklu bulunan bir militan aracılığıyla dolaylı yoldan örgütlerle işbirliği yaptığını ileri sürdü. 

"Nusret Cephesi" de Eylemleri Üstlenmedi

Sitemizde de yayınladığımız Nusret Cephesi’nin açıklamasında 55 kişinin öldüğü Şam saldırılarının kendilerinin düzenlemediği ifade ediliyordu.

İLGİLİ HABER:

Nusret Cephesinden Esed Rejimine Yalanlama

 

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum