1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed Güçleri 118 Suriyeliyi Katletti
Esed Güçleri 118 Suriyeliyi Katletti

Esed Güçleri 118 Suriyeliyi Katletti

Suriye'de Esed güçlerinin çeşitli kentlere ağır silahlarla düzenlediği saldırılarda 6'sı çocuk, 3'ü kadın olmak üzere 118 kişi katledildi.

A+A-

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Esed güçlerinin çeşitli kentlere ağır silahlarla düzenlediği saldırılarda 6'sı çocuk, 3'ü kadın olmak üzere 118 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

SNHR tarafından yapılan açıklamada, rejim güçlerinin direnişçilerin denetimindeki bölgelere kara ve havadan gerçekleştirdiği saldırılarda başkent Şam'ın banliyölerinde 32, Halep'te 22, İdlib'de 19, Dera'da 14, Humus'ta 13, Hama'da 11, Deyru'z Zor'da 4, Kuneytra, Tartus ve Lazkiye'de birer olmak üzere 118 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC) de yaptığı açıklamada, Esed güçlerine bağlı helikopterin Halep'te direnişçilerin kontrolünde olan birçok bölgeye "varil bombasıyla" saldırdığını ve saldırılarda çok sayıda evin yıkıldığı ve hasar gördüğünü kaydetti.

Bir savaş uçağının kentin kuzeyindeki petrol istasyonunu bombalamasında bir aracın yandığı ve istasyonda hasar meydana geldiği ifade edilen açıklamada, kentin Neyrab bölgesindeki yerleşim yerlerinin de rejimin saldırılarına maruz kaldığı ve saldırı sonucunda evlerin yıkıldığı ve halkın evlerin enkazında ölü ve yaralı çıkarttığı aktarıldı.

Lazkiye'deki Cebel Türkmen bölgesinde yer alan 45. tepede direnişçiler ile rejim güçleri arasında şiddetli çatışmaların çıktığı kaydedilen açıklamada, başkent Şam'ın güneyinde yer alan ve Esed güçlerinin ablukası altındaki Yermuk bölgesinde şiddetli bir patlamanın meydana geldiği aktarıldı.

Patlamada ölü ve yaralıların olup olmadığına ilişkin bilgi verilmeyen açıklamada, kentin Duma, Haresta, Dareya ve Cobar bölgelerinin rejimin saldırılarına maruz kaldığı vurgulandı.

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT