Esed Görevi Bırakmadan Diyalog Olamaz

06.10.2013 00:47
Esed Görevi Bırakmadan Diyalog Olamaz
ÖSO Yüksek Askeri Konseyi, "Esed yönetimi bırakmadan ve halka yönelik savaş suçu işleyenler yargılanmadan" herhangi bir diyalogtan söz edilemeyeceğini açıkladı.

 

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Yüksek Askeri Konseyi, "Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed yönetimi bırakmadan ve halka yönelik savaş suçu işleyenler yargılanmadan" herhangi bir diyalogtan söz edilemeyeceğini açıkladı.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed el-Carba ve ÖSO Genelkurmay Başkanı Selim İdris arasında birkaç gündür devam eden toplantıların ardından Konseyden yapılan yazılı açıklamada, "Uluslararası denetimde, Arap ve Müslüman ülkelerin teminatı olmaksızın bir diyalog gerçekleştirilmesi söz konusu olamaz. Diyaloğun başlaması için de Esed'in görevi bırakması ve geçiş yönetimi oluşturulması gerekiyor" ifadesi kullanıldı.

Suriye halkına yönelik savaş suçu işleyenlerin cezalandırılmasının da diyalog şartlarından biri olduğu belirtilen açıklamada diğer şartlar, "Suriye devriminin siyasi çatısı SMDK ve ÖSO Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere, devrimden sonra oluşturulan kurumlara gereken saygının gösterilmesi, lojistik ve maddi güvence sağlandıktan sonra hükümetin kurulması için çalışmaların hızlandırılması, halkın taleplerini karşılayacak yeterliliğe sahip kişilerin seçilmesi ve sığınmacıların ülkeye dönüşünün güvence altına alınması" diye sıralandı. (AA)

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim