1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. "Esed, Geçiş Sürecinde Olamaz"
"Esed, Geçiş Sürecinde Olamaz"

"Esed, Geçiş Sürecinde Olamaz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM 71. Genel Kurulu için bulunduğu New York'ta, Reuters'e konuştu. Erdoğan, Esed'in Suriye'deki geçiş sürecinin bir parçası olamayacağını söyledi.

A+A-

Reuters haber ajansının sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Esed iktidardan ayrılmadıkça Suriye'de nihâi bir barış olmayacak. Suriye'nin geleceğini kendi halkı belirleyecek" dedi ve "Neden bu katil, bazı ülkeler tarafından destekleniyor?" diye sordu.

Erdoğan, "Esed, herhangi bir geçiş sürecinin parçası olamaz. Dünya, bu soruna, Esed'in dahil olmayacağı bir çözüm bulmalı" ifadelerini kullandı.

'OHAL uzatılabilir'

15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlayan Olağanüstü Hal uygulamasıyla ilgili soruyu yanıtlayan Erdoğan, "OHAL süresi Meclis kararıyla uzatılabilir" dedi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan Fethullah Gülen'in bir an önce tutuklanmasını ve ardından Türkiye'ye iade edilmesini isteyen Erdoğan, Gülen'in faaliyetlerinin tüm dünyada yasaklanması gerektiğini söyledi. Erdoğan, "ABD, Gülen'in bu ülkede barınmasına izin vermemeli" ifadesini kullandı. 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum