1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed Devlet Başkanlığı İçin Aday Oldu
Esed Devlet Başkanlığı İçin Aday Oldu

Esed Devlet Başkanlığı İçin Aday Oldu

Suriye Devlet Televizyonu, Beşşar Esed'in adaylık başvurusunu yaptığını duyurdu

A+A-

Suriye Devlet Başkjanı Beşşar Esed, 3 Haziran'da yapılacak seçimler için adaylık başvurusu yaptı.

Suriye resmi ajansı SANA'nın Suriye Halk Meclis Başkanı Muhammed Cihad el-Lahham'ın açıklamalarına dayandırdığı haberde, aralarında bir kadın adayın da bulunduğu 4 kişinin devlet başkanlığı adaylığı için müracaatta bulunduğu bildirildi.

Haberde, devlet başkanlığı için mühendis Sevsen Ömer el-Haddad'ın yanı sıra Samir Ahmed Ma'la, Muhammed Firas Yasin Rucuh, Abdusselam Yusuf Selame'nin adaylık başvurunda bulunduğu bildirildi.

Diğer adaylara ilişkin detaylı bilgi verilmezken Lazikiye doğumlu 51 yaşındaki Haddad'ın, Suriye'de devlet başkanlığı seçimine başvuran ilk kadın aday olduğu kaydedildi.

SANA daha önce geçtiği başka bir haberde de Suriye Halk Meclis Başkanı Lahham, devlet başkanlığı adaylığı için ilk başvuran kişinin Halep milletvekili Mahir Abdülhafız Haccar olduğunu açıklamış ikinci adaylık başvurusunun ise eski bakan ve meclis üyesi Abdullah en-Nuri tarafından yapıldığını duyurmuştu. 

Müracaatını anayasa mahkemesine yapanların, adaylığının kabul edilmesi için 250 üyeli halk meclisinden en az 35 "kabul oyu" almaları gerekiyor. Seçim kanunlarına göre üyeler, yalnızca bir kişiye oy verebiliyor.

Suriye'de 3 Haziran'da yapılması beklenen seçim için adaylık başvurularının 22 Nisan -1 Mayıs tarihlerinde yapılabileceği belirtilmişti.

Dünya Bülteni

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT