1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed Cumartesi Günü 155 Suriyeliyi Katletti
Esed Cumartesi Günü 155 Suriyeliyi Katletti

Esed Cumartesi Günü 155 Suriyeliyi Katletti

23 Eylül Cumartesi günü Esed güçlerinin saldırıları sonucu 155 Suriyeli hayatını kaybetti.

A+A-

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü (SHRW), Esed'e bağlı güçlerin Cumartesi çeşitli kentlerde halka karşı ağır silahlarla düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısının 155'e yükseldiğini duyurdu.

Örgüt, Esed güçlerinin, Şam'ın güney bölgeleri ile Nahr Aişe, Şeban, Hataya ve Türkmen bölgelerine hava destekli düzenlediği saldırılarda, 71 kişinin yaşamını yitirdiğini kaydetti.

Kentin Kadem, Şeban, Türkmen bölgelerinde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile Esed güçlerinin arasında şiddetli sokak çatışmalarının yaşandığını belirten SHRW, savaş uçaklarının Halep'in Tel Rıfat ve Etarın beldesi ile Mesekin Hanu, Firdevs, Şear, Kaptan Besatin Arbin ve Midan bölgelerini bombalamasında 41, Humus'ta 14, İdlib'de 11, Dera'da 9, Hama'da 4, Kuneytra'da 3 ve Deyru'z Zor kentinde 2 olmak üzere ülke genelindeki olaylarda hayatını kaybedenlerin sayısının 155'e çıktığını aktardı.

Öte yandan, Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) de kuzeydeki Rakka'ya bağlı Tel Abyad ve Tabka beldelerinde ÖSO ile Esed güçleri arasında çatışmaların çıktığını, söz konusu beldelerin yoğun top ateşine maruz kaldığını vurguladı.

Humus'un Telbise ve Rasten ilçelerindeki onlarca evin yıkıldığını ifade eden konsey, Hama'nın Meneş Arbain bölgesinde top saldırısında yıkılan bir binanın enkazından çok sayıda ölü ve yaralının çıkarıldığını bildirdi.

SRGC, Halep'te üste düzey bir subay ile 15 askerin teçhizatlarıyla ÖSO saflarına geçtiğini de belirtti.

Suriye'de Cumartesi günü yaşanılanlardan medyaya yansıyan bazı görüntüler:

HALEP

HUMUS

İDLİB

RAKKA

ŞAM

HABERE YORUM KAT