1. HABERLER

  2. HABER

  3. Esed BRICS Ülkelerinden Yardım İstedi
Esed BRICS Ülkelerinden Yardım İstedi

Esed BRICS Ülkelerinden Yardım İstedi

Suriye'de yüz binlerce insanın mağduriyetinden sorumlu Beşşar Esed BRICS ülkelerinden yardım istedi.

27 Mart 2013 Çarşamba 13:09A+A-

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, ülkesindeki 2 yıllık iç savaşı sona erdirebilmek için Güney Afrika'da toplanan BRICS ülkeleri Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika'dan yardım istedi.

'Terörist Eylemler' Varmış

Suriye'nin SANA Haber Ajansı'na göre Esed, BRICS Dönem Başkanlığını yürüten Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma'ya gönderdiği mektupta Suriye'nin "Arap, bölgesel ve Batı ülkeleri tarafından desteklenen terör eylemlerine" maruz kaldığını ileri sürdü.

"Yabancılar İç İşlerimize Karışıyor"

BRICS'in, yabancıların iç işlerine müdahalede bulunduğu Suriye halkı için büyük bir umut kaynağı olduğunu belirten Esed, BRICS ülkelerine sorunun siyasi yöntemlerle çözülmesi ve Suriye'de şiddet olaylarının sona ermesi için yardımcı olmaları çağrısında bulundu.

"Suriye Halkının Yardımına Koşun"

Zaman'da yer alan habere göre, Esed, mektubunda şöyle yazdı: "Tüm dünyada barış ve güvenliğin sağlanması için çaba gösteren BRICS ülkelerinden haksız ve yasadışı ekonomik yaptırımlar nedeniyle büyük sorun yaşayan Suriye halkının yardımına koşmasını istiyoruz."

Suriye'de Esed rejimine karşı 2011'den bu yana devam eden halk ayaklanmasında 70 bin kişi hayatını kaybederken 1 milyondan fazla kişi de başka ülkelere sığınmak zorunda kalmıştı. Suriye'deki mağduriyetin en büyük müsebbibinin Beşşar Esed olduğu biliniyor.

 

HABERE YORUM KAT