1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed Bir Yandan, Rusya ve ABD Bir Yandan Sivilleri Katlediyor
Esed Bir Yandan, Rusya ve ABD Bir Yandan Sivilleri Katlediyor

Esed Bir Yandan, Rusya ve ABD Bir Yandan Sivilleri Katlediyor

ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının hedefi bu kez Haseke’deki El-Han köyü oldu. IŞİD’in kontrolü altında bulunan ancak yalnızca sivillerin yaşadığı köye önceki akşam yapılan saldırıda 7’si çocuk 27 kişi hayatını kaybetti, 17 kişi yaralandı.

A+A-

Suriye'nin Haseke il kırsalında, ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının düzenlediği hava saldırısında 7'si çocuk 27 sivil hayatını kaybetti. Yerel aktivistlere göre, koalisyon uçakları, Haseke ili kırsalında El-Han köyüne hava saldırısı düzenledi. Saldırıda aralarında kadın ve çocukların da olduğu 17 kişi yaralandı. Yaralılar arasında durumu ağır olan kişilerin bulunduğu belirtildi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nden Rami Abdel Rahman köyün terör örgütü IŞİD'in kontrolü altında olduğu ama köyde silahlı kişilerin bulunmadığı, yalnızca sivillerin yer aldığını öne sürdü.

“Bilgimiz yok” yalanı

Koalisyon uçaklarının Suriye'de Ağustos ayında gerçekleştirdiği bir saldırıda da 10 aylıktan 10 yaşına kadar 6 kardeşi öldürdüğü ve olayın üstünü kapattığı ortaya çıkmıştı. EL-Han köyüne Pazartesi gerçekleştirilen saldırıyla ilgili ayrıntılara sahip olmadıklarını öne süren ABD ordusu sivil ölüm iddialarının araştırılması için “güvenilirlik değerlendirmesi” yapılacağını ifade etti. İnsan Hakları grupları Eylül 2014'ten bu yana IŞİD'e yönelik hava saldırıları düzenleyen ABD'yi yüzlerce sivilin ölümüne neden olmakla suçluyor.

Önce Esed ordusu sonra siviller hedef

ABD geçen ay Irak'ta IŞİD'e karşı yürütülen operasyonlarda 4 sivilin “öldürülmüş olabileceğini” söylemiş, Kasım 2014'te de Suriye'de saldırılarda yanlışlıkla 2 çocuğun öldürüldüğünü kabul etmişti. Koalisyon uçakları pazar akşamı da ilk defa Esed ordusunu hedef almış, Deyr ez- Zor'daki askeri kampa düzenlenen saldırıda 3 askerin öldüğü 16 askerin de yaralandığı açıklanmıştı.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT