1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed Banyas'ta 7 Köye Daha Saldırı Başlattı
Esed Banyasta 7 Köye Daha Saldırı Başlattı

Esed Banyas'ta 7 Köye Daha Saldırı Başlattı

Esed güçlerinin, el-Beyda köyünün ardından Tartus'a bağlı Banyas ilçesindeki 7 köye daha havadan ve karadan saldırı başlattığı belirtildi.

A+A-

Esed rejiminin resmi haber ajansı SANA, Zvik, Sakiyet el-Kert, Ğamimiye ve Beyt Evan köylerine yönelik "terörle mücadele" adı altında saldırı düzenlendiğini duyurdu.

Esed yönetimine yakınlığıyla bilinen Dampress internet sitesi de Esed güçlerinin Selma, Duriyn ve Kefer Acuz köylerine saldırı yaptığını yazdı.

Öte yandan Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), el-Beyda köyünden sonra Sünni nüfusun yaşadığı söz konusu 7 köye yönelik hava ve kara saldırıları sebebiyle yeni katliamlar yaşanabileceği uyarısında bulundu. SNHR, bölgenin Esed güçlerinin kontrolü altında olması sebebiyle sağlıklı haber alınamadığına dikkati çekti.

Yerel kaynaklar, 2-5 Mayıs tarihleri arasında Suriye'nin kuzey batısında yer alan Tartus'un Banyas ilçesine bağlı el-Beyda köyüne Esed rejimine bağlı güçler tarafından yapılan saldırılarda, 700'den fazla sivilin hayatını kaybetmişti. Köyden kaçmayı başarabilen sivillerin kaydettikleri fotoğraf ve görüntüler onlarca sivilin bıçaklanarak ya da kurşuna dizilerek katledildiğini, birçok cesedin ise yakıldığını belgelemişti. (AA)

 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum