Eşcinsellik Diyarbakır’da da Örgütleniyor

06.07.2010 13:09
Eşcinsellik Diyarbakır’da da Örgütleniyor
Diyarbakır'da oluşturulan Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Transeksüel hareket (LGBT) çalışmalarını açıktan yapmaya başlayarak Kürtçe-Türkçe dergi çıkardı.

Üç yıldır gizli gizli sürdürdükleri örgütlenme çalışmalarını Kürtçe ve Türkçe yayımladıkları Hevjin adlı dergiyle açıktan sürdürmeye başlayan Diyarbakır'daki eşcinseller, bu sapkınlığı çevre illere de taşıma azminde. Akşam gazetesinden Gözde Demirağ'ın haberine göre Diyarbakır'da lezbiyen, biseksüel, gay, transeksüel, travestiler, cinsel yönelimleri ya da cinsiyet kimlikleri nedeniyle şiddete maruz kalmalarına karşı mücadele etmek için bir araya gelmişler.

Toplum Onları Kabul Etmeliymiş!

Hevjin Diyarbakır LGBT oluşumunun önderlerinden olduğu söylenen Murat, bölge insanının ve birçok kuruluşun kendilerine destek verdiğini iddia etmekle beraber şunları söyledi: "Problemlerimizi kendi bölgemizde çözebileceğimize inandık. Bu doğrultuda hareket ettik. Bölge insanı yine de mesafeli yaklaşıyor. Artık bir şeylerin değiştiğini ve toplumun bizi kabul etmesi gerektiğini bu dergide ifade ettik."

"Kürt eşcinsel ve transseksüeller vardır…" diyen Hevjin dergisi, ilk sayısında BDP Milletvekili Sebahat Tuncel ile yaptığı röportaja yer vermiş. Tuncel, LGBT hakları, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği sorununa ilişkin görüşlerini dergiyle paylaşmış.  Derginin ilk sayısı da 2006 yılında evinde öldürülen eşcinsel gazeteci yazar Baki Koşar'a ithaf edilmiş.

 • Yorumlar 11
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim