Eşcinsel Evlilik New York'ta da Yasalaştı!

25.07.2011 13:26
Eşcinsel Evlilik New Yorkta da Yasalaştı!
ABD'nin New York eyaletinde eşcinsel evliliği yasal sayan meclis kararının yürürlüğe girmesi ile birlikte yüzlerce eşcinsel çift törenlerle "dünya evi"ne girdi!

New York, eşcinsellere evlilik hakkını tanıyan altıncı ve nüfusu açısından en büyük eyalet. 

Yurttaş hakları savunucuları, artık Kongre'nin evliliği sadece kadın ve erkek arasında tanımlayan federal yasayı feshetmesi vaktinin geldiğini söylüyor.

Ancak eşcinsel evliliklerine karşı çıkanlar da var ve aynı gün New York eyaletinin farklı kentlerinde eşcinsel evliliklerinin kınandığı gösteriler düzenlendi.

Saatler gece yarısını biraz geçtikten sonra ilk evlenen çift, Niagara Şelaleleri önünde bağlılık yemini eden iki lezbiyendi.

54 yaşındaki Kitty Lambert ile 53 yaşındaki Cheryle Rudd, ''Gerçek Amerikan rüyası, herkesle eşit muamele görmek ve yasaların koruması altında olmaktır; işte biz de bunu yaşıyoruz.'' dedi.

New York kentinde yapılan ilk eşcinsel evlilik ise 23 yıldır beraber olduklarını söyleyen iki kadın arasında gerçekleşti.

77 yaşındaki Phyllis Siegel, nikah törenine tekerlekli sandalyede gelen 85 yaşındaki Connie Kopelov ile evlendi.

Eşcinsel evliliğin yasalaşmasına destek veren New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, belediyede çalışan iki erkeğin evlilik töreninde nikah memurluğu yaparak, Amerika'nın geri kalanının da aynı yolda ilerleyeceğini düşündüğünü söyledi.  

(BBC)

lezbiyen-ninelerin-kereveti_niagara.jpg

Taraf: "Lezbiyen Ninelerin Kerevetine Çıkalım"

İnsan fıtratının tahribi olan eşcinsellikle ilgili haberleri es geçmeyen Taraf gazetesi, New York'taki gelişmeyi bu başlıkla verdi.

Gazetedeki haberde şu ifadelere yer verildi:

“Balayı merkezi olarak bilinen Niagara Şelalesi’ndeki Luna Adası’nda cumartesi tam gece yarısı evlenen çiftin düğününe, daha önceki evliliklerinden doğmuş ve şimdi yetişkin olan beş çocukları, yüzlerce arkadaş ve akrabanın yanısıra eşcinsel evlilik destekçileri ve turistler de katıldı. New York’un ABD’de eşcinsel evliliği yasal kılan altıncı ve en büyük eyalet olması üzerine, kanunun yürürlüğe gireceği gün evlenmek için 3 bine yakın eşcinsel çift başvuru yapmıştı. Lambert ve Rudd ise ilk sırayı alan talihli çift oldu. Sanat galerisinde yöneticilik yapan Lambert düğünde kendi diktiği mavi saten elbiseyle boy gösterirken, gıda imalathanesinde çalışan Rudd, müstakbel eşinin elbisesinin renginde ince bir kravatla beyaz bir smokin tercih etti.”

‘Niagara’da tarih yazıldı’ğına dikkat çekilen haberde bugün de Niagara Şelalesi’nde evlenmek için sırada bekleyen kırktan fazla eşcinsel çiftin, toplu bir nikâh töreninde ‘evet’ diye haykırmaya hazırlandığı ifade edildi.

 • Yorumlar 4
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim