'Esad'ın Yakın Çevresi Baskıyı Hissediyor'

17.06.2011 05:38
Esadın Yakın Çevresi Baskıyı Hissediyor
Suriye devlet televizyonundan dün akşam geç saatlerde yapılan açıklamada başkan Esad'ın kuzeni, zengin iş adamı Rami Makluf'un ticari faliyetlerini sona erdireceği belirtildi.

Makluf ülkenin en zengin kişilerinden biri, ve üç aydır süren toplumsal muhalefetin hedef aldığı isimlerin başında geliyor.

Yapılan açıklamada Makluf'un dev serveti ve sahip olduğu kuruluşlar ulusal ekonomiyi desteklemek ve istihdam yaratmak için kullanılacak.

Açıklamada ayrıca iş adamının bundan sonra herhangi bir kar amaçlı girişimde bulunmayacağı belirtildi.

"Baskıya karşılık"

Beyrut'tan bildiren BBC muhabiri Jim Muir, bu gelişmenin Beşar Esad ve yakın çevresinin üzerlerindeki baskının arttığını hissettiklerini kanıtı olduğunu söyledi.

Telekomünikasyon, inşaat ve petrol alanlarında ülkenin en önde gelen iş adamı olan Makluf, Avrupa Birliğinin hesaplarını dondurduğu ve seyahat yasağı uyguladığı Sutiyeli yetkililerin başında geliyor.

Esad ailesinin 40 yıllık iktidarının ciddi biçimde sallandığı ayaklanma ülkenin güney kesimlerinde yaklaşık üç ay önce başlamış, ve kuzeye de yayılmış durumda.

Yorumcular, Şam'ın, Makluf'un ticari hayattan çekilmesi gibi sembolik tavizlerle isyanı dindirmeyi deniyor olması güçlü bir olasılık.

BBC

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim