1. YAZARLAR

  2. Ersoy Dede

  3. Esad’a asıl benzeyen kim?
Ersoy Dede

Ersoy Dede

Yazarın Tüm Yazıları >

Esad’a asıl benzeyen kim?

A+A-

CHP seçmeni umarım görmüştür genel başkanlarının düştüğü durumu. Avrupa’da, çoğumuzun adını sanını bu vesileyle öğrendiği bir adam,  “ben burada Tayyip Erdoğan’la Esad’ı kıyaslatmam” diyerek Kılıçdaroğlu’nu tepki koydu..  Kılıçdaroğlu ise, son derece normalmiş gibi, insanlık tarihinin gördüğü göreceği en vahşi diktatörlerden biriyle Tayyip Erdoğan arasında “ton farkı” olduğunu söyledi.. İnsanın dinlerken bile tüyleri diken diken oluyor..

CHP SEÇMENİ DE BUNU GÖRSÜN

Gelin bir iki cümleyle hatırlayalım.. CHP lideri Kılıçdaroğlu, Avrupa Birliği temasları sırasında Brüksel’de bir soruya, “Esad ile Erdoğan arasında demokrasi açısından ton farkı var, Reyhanlı’da 51 kişinin katili Erdoğan’dır” demiş.. Bunun üzerine Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda, Kılıçdaroğlu ile görüşmesini iptal etmişti.. Sanki Kılıçdaroğlu, görüşmeyi kendi iptal etmiş gibi; “Düşünceye tahammülü olmayan biriyle konuşmaya çalışmak vakit kaybıdır” demiş.. Oysa CHP Başkanı bu sözü söyleyene kadar, Swoboda edeceği lafı çoktan etmişti;  “CHP liderinin, benim davetlim olarak gelip, Türkiye Başbakanı Erdoğan’ı Esad’la kıyaslamasını kabul edemem. Bu kabul edilemez”  Eh CHP seçmeni.. Senin ülkenin başbakanına; zalim, eli kanlı diktatörle kıyaslayan genel başkanına karşı, elin oğlu sahip çıktı.. Bunu da hatırlarsın..

BAAS CHP’DEN ETKİLENMİŞTİR

Gelelim Esad benzetmesine.. Bugün Kılıçdaroğlu Esad ile Erdoğan arasında benzerlik kuruyor ya.. Öyle anlaşılıyor ki CHP’nin köklerini inkar ediyor demek ki.. Zira, Suriye’de Esad’ın sürdürmeye çalıştığı Baas rejimi, birebir CHP’yi ve sonrasında İnönücülüğü kopyalayarak iş başına geldi..  CHP’nin tek parti rejimi günlerinde Anadolu Coğrafyası’nda yaptıklarını kendine örnek aldı..  Erdoğan’a baskıcı falan derken, sırf içinde “halkın inançlarına saygılıdır” ifadesi yer aldığı için Terakki Perver Cumhuriyet Fırkası’nı kapatan arkasından açılan Serbest Fırka’nın güçlenmesine tahammül edemediği için onu da kapatan ardından istiklâl mahkemeleriyle kafasını kaldıranın kafasını ezen bir yapının bugünkü temsilcisi olarak Kılıçdaroğlu’nun sözleri beni hayrete düşürüyor..  Arap Baasçılığı da Türkiye’de CHP de, “halkçılık” prensibi çerçevesinde kendi halkına zulmü normal görmüş.. Müslümanları susturmuş, Kürtleri bastırmış.. Dersim’de insanlık dışı bir katliam ve kıyım yaptıktan sonra Dersimli kızları subaylarla batıya yollayarak sistemli bir de asimilasyon politikası uygulamış.. Ama Kılıçdaroğlu’na göre, Esad daha çok Erdoğan’a benziyor..(!)

CHP İLE TON FARKI

Demokrat Parti’nin iktidarını hazmedemeyerek yapılan askeri müdahaleye bizzat alkış tutan, müdahale sonrası kurulan kurucu Meclis’e üye veren, Başbakan’ın idamını bayram olarak kutlatan bir CHP’nin Genel Başkanı, Esad ile Erdoğan karşılaştırması yapıyor.. 12 Mart’ta kurulan hükümeti destekleyen, 28 Şubat ve 27 Nisan’da yapılan müdahalelere siyasal destek sağlayan bir partinin lideri..  Bakın yazının başından itibaren, hiç mezhebî bir bağ kurmadım. Bunu doğru da bulmam. Ama diğer tarihsel gerçeklikleri de yok sayarak hareket edemeyiz. Kılıçdaroğlu’nun (hadi politikacıdır, özür dileyip geri adım atmaz ama) en azından sözünü tevil edecek bir açıklama yapması kaçınılmazdır.. Kalın sağlıcakla..

YENİ AKİT

YAZIYA YORUM KAT